Znamy już gwiazdy, jakie wystąpią na tegorocznym 13 Jarmarku Pszczelarskim Miodobranie. Będą to m.in. zespół Enej i Megitza. Oprócz nich wystąpią także Wowa z Charkowa, Muzykanci, Teatr Frant i zespoły folklorystyczne.
Enej to zwycięzcy programu „Must Be The Music – Tylko Muzyka”. Sześciu zdolnych chłopaków: Piotr (Lolek) Sołoducha, Mirosław (Mynio) Ortyński, Paweł (Bolek) Sołoducha, Jacek (Gregory) Grygorowicz, Grzesiek Łapiński oraz Kuba (Czaplay) Czaplejewicz gra energetyczny rock z dokładką folku i dolewką reggae. Ich najbardziej znane kawałki to: „Państwo B”, „Pan Babilon”, „Hermetyczny świat” czy „Ulice”. Nazwa zespołu pochodzi od imienia głównego bohatera Eneidy Iwana Kotlarewskiego. Utwór ten jest jednym z najważniejszych dzieł literatury ukraińskiej, a Enej to wesoły kozak podróżujący po świecie.
Megitza, której serce stanowi Małgorzata Babiarz, wśród odbiorców nurtu worldbeat jest uznana za objawienie i koncertową rewelację. Wokalistka śpiewa w wielu językach (angielski, polski, gwara góralska, język romski, serbski, macedoński), przekracza wszelkie granice muzyczne, porywa publiczność ekspresyjnym wokalem, sama komponuje oraz gra na kontrabasie. Ma własny wyrazisty styl bazujący na muzyki etnicznej, stylistyce bałkańskiej, góralskiej oraz romskiej.
Oprócz nich na Miodobraniu zagra grupa Wowa z Charkowa, której muzyka oscyluje między rosyjskim podziemiem muzycznym, miejskim szansonem, a także innymi gatunkami muzycznymi jak cha-cha, rock&roll, ska, reggae. Wszystko przesiąknięte wschodnim folkiem. Jej liderem jest Waldemar Bajak - totalny outsider sceny muzycznej, tryskający energią undergroundowiec – emigrant.
Można też będzie posłuchać reaktywowanych po latach „Muzykantów” z Joanną Słowińską, którzy na koncertach i warsztatach tanecznych uczą, jak różna i podobna zarazem może być muzyka ludowa Słowian. Pokazują oni, że polska muzyka tradycyjna to nie wyłącznie cepeliowskie Mazowsze i Śląsk lub popowe hybrydy. Udowadniają, że do tańca poderwać słuchaczy potrafią krakowiaki, polki i oberki. W repertuarze „Muzykantów” znajdują się porywające wersje polskich pieśni ludowych, ale też muzyka łemkowska, węgierska, bałkańska, wreszcie cygańska i żydowska.
Podczas dwudniowej imprezy na Stadionie Miejskim (31 sierpnia i 1 września) uczestnicy Miodobrania będą też mieli okazje pobawić się w biesiadnych rytmach z wrocławskim Teatrem Frant i podziwiać występy różnych zespołów folklorystycznych.
Napisz komentarz
Komentarze