Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Jak ładnie pisać?

Nauka pisania wbrew pozorom nie należy wcale do najłatwiejszych. Wszyscy zaczynaliśmy w podobny sposób – w szkole lub w przedszkolu poznawaliśmy kształty liter i uczyliśmy się je zapisywać. Z czasem zaczęliśmy tworzyć z nich wyrazy. Mimo tego wszystkiego nasze charaktery pisma są bardzo różne. Jedni piszą jak przysłowiowa kura pazurem, natomiast pismo innych nas zachwyca.
  • 04.02.2019 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak ładnie pisać?

Jak poprawić swój charakter pisma na bardziej czytelny i miły dla oka? Warto pamiętać o tym, że charakter pisma jest naszą wizytówką, dlatego koniecznie powinniśmy zadbać o to, aby był czytelny i równy. Nasze pisanie ma wpływ na wiele spraw, dlatego tak duży nacisk kładzie się w szkole na nauczenie nas poprawnego pisania.

Jak nauczyć się ładnie pisać?

Mamy dobrą wiadomość. Ładnego pisania można się nauczyć – i to w każdym wieku. Wymaga to nieco pracy i systematyczności, ale efekty na pewno nas zadowolą. Poniżej przedstawiamy metody nauki ładnego pisania w punktach.

Nauka pisania krok po kroku

  1. Na początek warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Co konkretnie nie podoba nam się w naszym piśmie? Może piszemy zbyt szybko i przez to litery stają się niewyraźne? A może nasze pismo jest nieczytelne? Brakuje im równości? Cokolwiek to jest, koniecznie powinniśmy zdać sobie z tego sprawę, żeby wiedzieć, na co zwrócić uwagę.
  2. Kolejnym naszym krokiem powinno być zwrócenie uwagi na poszczególne materiały do pisania. Papier powinien być dobrej jakości. Nie może być ani przesadnie szorstki, ani zbyt śliski. Wybór przyboru do pisania to już nasza indywidualna decyzja. Jednym wygodnie się pisze piórem, inni wolą tradycyjne długopisy, a pozostali cienkopisy. Szukajmy tego, co dla nas najlepsze i co przynosi dobre rezultaty. Weźmy też pod uwagę, że są specjalne długopisy przeznaczone dla osób leworęcznych. Nie zapominajmy także o odpowiednim miejscu do nauki. Powinno ono być dla nas wygodne i ważne, abyśmy zachowywali właściwą postawę ciała.
  3. W dalszej kolejności przechodzimy już do lekcji pisania. W tym celu przygotowujemy sobie zeszyt w kratkę. Zaczynamy pisać po każdej literze alfabetu przez kilka stron. Ćwiczymy tak długo, aż uznamy, że efekt końcowy nas zadowala. Po wypracowaniu poszczególnych kształtów zabieramy się za pisanie całych wyrazów. Pamiętajmy, żeby na początku pisać wolno i wyraźnie. Dopiero z czasem możemy nieco przyspieszyć.
  4. Oprócz tego warto szukać inspiracji. Dla jednych będą to pocztówki pisane przez ich babcię, a dla innych pomysły znalezione w internecie. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji i upodobań. Poszukiwanie inspiracji jest szczególnie cenne dla tych, którzy próbują zmienić swój dotychczasowy charakter pisma. Inspiracja to rodzaj wzorca, do którego będziemy się starali dążyć. Oczywiście pamiętajmy o podstawowych zasadach – naukę rozpoczynamy od naśladowania pojedynczych liter.

Bierzmy pod uwagę, że każdy ma swój specyficzny charakter pisma. Żadne nie jest brzydkie, zdarzają się jednak nieczytelne i nad tym na pewno warto popracować. Pamiętajmy, że trening czyni mistrza! Dlatego ćwiczmy i inspirujmy się tak długo, jak będzie nam to potrzebne.

Praktyczne porady dostarczył sklep internetowy BiuroweZakupy24.pl oferujący akcesoria papiernicze i piśmiennicze.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama
Reklama