Faza unieruchomienia (2-8 tygodni)
W momencie diagnozy złamania kości pięty pacjent zostaje unieruchomiony, najczęściej za pomocą gipsu lub specjalnej ortezy. Unieruchomienie pomaga kości prawidłowo się zrastać. W tym okresie ważne jest unikanie obciążania kończyny oraz regularne kontrolowanie stanu obrzęku i ukrwienia.
Wczesna faza rehabilitacji (6-10 tydzień)
Po zdjęciu unieruchomienia rozpoczyna się stopniowe przywracanie mobilności stawu skokowego i wprowadzanie obciążenia na kończynę. W tym czasie pacjent uczestniczy w terapii manualnej, ćwiczeniach wzmacniających oraz stosuje krioterapię w celu redukcji bólu i obrzęku.
Średnia faza rehabilitacji (10-16 tydzień)
W tej fazie główny nacisk kładziony jest na przywrócenie pełnego zakresu ruchu, siły mięśniowej oraz stabilności stawu. Pacjent pracuje nad techniką chodzenia, wykonując ćwiczenia na bieżni oraz w wodzie. Ponadto włączane są ćwiczenia propriocepcyjne, mające na celu poprawę koordynacji i równowagi.
Zaawansowana faza rehabilitacji (4-9 miesiąc)
Ten etap skupia się na przywróceniu pacjentowi pełnej funkcji oraz przygotowaniu do powrotu do normalnej aktywności, w tym uprawiania sportu. Wykorzystuje się intensywne ćwiczenia wzmacniające, treningi plyometryczne oraz techniki rozciągania.
Podsumowanie
Rehabilitacja po złamaniu kości pięty to proces wymagający cierpliwości, determinacji i zaangażowania. Może trwać od kilku miesięcy do nawet roku, w zależności od indywidualnych cech pacjenta i stopnia uszkodzenia kości. Jednak dzięki skutecznemu leczeniu i rehabilitacji większość osób może wrócić do pełnej sprawności i prowadzić aktywne życie. Ważne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza i fizjoterapeuty oraz regularność w wykonywaniu ćwiczeń.
Artykuł powstał we współpracy z: .twoja-rehabilitacja.pl.