Jak wynika ze statystyk prowadzonych przez bielawski Urząd Miejski, w ciągu ostatnich 8 lat, niestety pogłębił się regres demograficzny w mieście. W tym czasie liczba mieszkańców Bielawy zmniejszyła się o 2.805.
W 2024 r. na wysokim poziomie utrzymała się liczba zgonów, jednak była ona najmniejsza na przestrzeni ostatnich 5 lat i wyniosła 417. W tym samym czasie przyszło na świat w Bielawie 110 dzieci tj. o 8 więcej niż rok wcześniej. Oznacza to, że przyrost naturalny w naszym mieście jest nadal mocno ujemny i za ostatni rok wyniósł aż -307 osób. Należy jednak zauważyć, że ten negatywny wskaźnik był najmniej niekorzystny w ciągu minionych 5 latach.
Procesy te są niestety konsekwencją upadku w Bielawie w pierwszej dekadzie XXI wieku przemysłu włókienniczego, który przez ponad 200 lat był siłą napędową rozwoju miasta, w tym także demograficznego. Podobna sytuacja występuje w wielu miastach Dolnego Śląska.
Aby zatrzymać te negatywne trendy, bielawski samorząd od 2019 r. podejmuje wiele różnych działań. W ciągu ostatnich 6 lat, dzięki przemyślanej planistyce przestrzennej oraz gminnym inwestycjom infrastrukturalnym, na niespotykaną dotychczas skalę, ruszył proces budownictwa mieszkaniowego. W tym czasie oddanych zostało do użytkowania blisko 200 nowych mieszkań w budynkach wielorodzinnych, a kolejne ponad 100 lokali powstaje w zabudowie szeregowej i wolnostojącej. Następne inwestycje mieszkaniowe będą realizowane także w kolejnych latach.
Oprócz budownictwa mieszkaniowego Gmina bardzo szeroko realizuje politykę prorodzinną. Dlatego też finansuje z własnego budżetu utrzymanie ponad 300 miejsc żłobkowych oraz blisko 900 miejsc przedszkolnych. Z kolei w szkołach podstawowych naukę, w bardzo dobrych warunkach, ma zapewnionych blisko 2.000 dzieci.
Równolegle samorząd bielawski realizuje i wspiera inwestycje, które mają przyczynić się do wzbogacenia infrastruktury gospodarczej (tereny inwestycyjne, nowe miejsca pracy), transportowej (drogi, komunikacja autobusowa i kolejowa) i rekreacyjnej (parki, skwery, obiekty sportowe).
Kolejnym pomysłem na poprawę sytuacji demograficznej Bielawy jest uruchomienie od 2022 r. programu lojalnościowego pn. KARTA BIELAWIANINA. Posiadacz karty może korzystać z szeregu ulg i preferencji na usługi oferowane przez gminne jednostki organizacyjne.
Działania te są zgodne z wizją Bielawy jako innowacyjnego miasta przedsiębiorczości, turystyki, ekologii i kultury, w którym warto mieszkać, zapisaną w Strategii Rozwoju Gminy na lata 2022 - 2030.
Biorąc pod uwagę kolejne zamierzenia budowlane TBS Sp. z o.o. oraz prywatnych developerów należy stwierdzić, że w ciągu najbliższych 2-3 lat powstanie w Bielawie ponad 300 nowych mieszkań zlokalizowanych w budynkach wielorodzinnych. W bieżącym roku uruchomiony zostanie także trzeci żłobek publiczny.
Biorąc pod uwagę powyższe mam nadzieję, że raport demograficzny za 2025 r. będzie jeszcze bardziej optymistyczny.
Napisz komentarz
Komentarze