Są to często wykonywane przez flecistów kompozycje o ujmującej słuchacza melodyce, ale także znakomicie prezentujące umiejętności warsztatowe wykonawcy. Ildiko Juhasz wraz z akompaniującą przy fortepianie Anną Starzec rozpocznie Sonatą Hamburską G-dur, na flet i fortepian Carla Philippa Emanuela Bacha z 1786 roku (Wq 133). Dzieło utalentowanego syna Jana Sebastiana roku przypomina nam o obchodzonej w bieżącym roku trzechsetnej rocznicy urodzin kompozytora. Następnie wysłuchamy Concertina na flet i fortepian D-dur, skomponowanego przez Cecile Chaminade z 1902 roku. To szczególna pozycja w recitalu flecistki, utwór „melodyjny i atrakcyjny”, który uważany jest za wyjątkowo wymagający dla instrumentalisty. Jest także współcześnie umieszczany na liście stu najpopularniejszych, francuskich utworów muzyki klasycznej. Kolejną pozycją, która składa się na piątkowy koncert jest Ballade na flet i fortepian szwajcarskiego kompozytora Franka Martina. Ta skomponowana w 1939 roku forma stanowi jedną z sześciu przygotowanych na różne instrumenty dęte wraz z fortepianem i orkiestrą. Martin pozostając pod wpływem dodekafonii Schönberga w swej twórczości nie odchodzi od tonalności. Tutaj również będziemy mogli podziwiać umiejętności artykulacyjne solistki. Szczególnie ważnym dla Ildiko Juhasz elementem koncertu będzie kolejny utwór, Sonata na flet i fortepian op. 23 Lowell’a Liebermann’a. Ten skomponowany w 1987 roku na Festiwal w Spoleto (1988), Charleston, South Carolina utwór składa się z dwóch przeciwstawnych części lento i presto. Znakomicie prezentuje połączenie tradycyjnej tonalności z poszukiwaniami odważnych harmonii, jest efektowny i żywiołowy. Na zakończenie oficjalnego programu koncertu Ildiko Juhasz i Anna Starzec zaprezentują fragment pochodzący ze sztandarowego dzieła Piotra Czajkowskiego „Jezioro łabędzie”. Transkrypcji dokonała flecistka, a wybrany przez nią temat to Danse Russe. W balecie wykonywana przez koncertmistrza partia skrzypiec skupia w sobie rozlewność, romantyzm i gwałtowność, za którą „Jezioro łabędzie” jest tak cenione przez słuchaczy.
Ildikó Orsolya Juhász urodziła się w Budapeszcie na Węgrzech a od czterech lat jest mieszkanką Wałbrzycha. Odbyła studia u znakomitych flecistów, w tym u Zoltána Fasanga z Węgierskiej Orkiestry Narodowej, a także kursy mistrzowskie u Gyula Csetényi oraz Lóránt Kovács. Uczestniczy z powodzeniem w wielu konkursach dla instrumentalistów, jest m.in. finalistką w krajowym konkursie fletowym „Gradus ad Parnassum” w Grazu, zdobyła trzecią nagroda na konkursie w Budapeszcie (2000 r.), jest laureatką pierwszej nagrody w konkursie uniwersyteckim (2007r.). Z tego tytułu wielokrotnie jest zapraszana do solistycznych występów w różnych miejscach świata, a także do współpracy z orkiestrami, jak np. Orkiestra Symfoniczna „Szent István Király” w Budapeszcie, Orkiestra Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu- Oberschützen, Warter Fantastie Chamber Orchestra, Junge Münchner Philharmonie, Orchesterakademie der Bayerischen Philharmonie (Monachium), Wiener Jeunesse Orchester, Vienna Classical Players, od 2009 roku jest członkinią EUYO (European Youth Orchestra).
Anna Starzec jest wałbrzyszanką, i w Zespole Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki w Wałbrzychu rozpoczynała muzyczną edukację. Ukończyła Akademię Muzyczną w Poznaniu, w klasie fortepianu prof. Anny Organiszczak. Jest stypendystką programu „Erazmus Sokrates” w Hogskolen I Agder University w Kristiansand w Norwegii oraz stypendystką uczelni w Stanach Zjednoczonych, w tym Joacquin Achucarro w Dallas, w Texasie. W 2012 roku zdobyła stopień Doktora Sztuki na uczelni Stony Brook University w Nowym Jorku w klasie fortepianu Christiny Dahl. Koncertująca pianistka solowa oraz kameralna, nagradzana (trzecia nagroda na konkursie im. F.Chopina w Rzymie, finalistka konkursu „Ibla Grand Prize” na Sycylii, laureatka pierwszej nagrody na Konkursie Młodych Talentów w Oklahoma –Isreal Exchange Young Artist Competition, następnie drugiej nagrody w konkursie Hubbards Young Artist w Dallas), występuje w Europie, USA czy Izraelu. Jest adiunktem w swojej macierzystej Akademii w Poznaniu. W bieżącym roku nagrała płytę solową „Na Polską Nutę” z utworami polskich kompozytorów takich jak F. Chopin, K. Szymanowski oraz Grażyna Bacewicz.
Rezerwacja i sprzedaż biletów - KASA BILETOWA: tel. 74 842 28 93
pn - pt 12:00 - 16:00
pt koncertowe: 15:30-19:00
sb, nd koncertowe : 15:30 -18:00
Napisz komentarz
Komentarze