Oprócz przemysłu drzewnego i meblarskiego, kleje termotopliwe znajdują szerokie zastosowanie także w przemyśle opakowaniowym, motoryzacyjnym, elektronicznym, tekstylnym i materiałów budowlanych. Ich wyjątkowa zdolność do szybkiego dostosowania jego charakterystyki poprzez zmianę lepkości pod wpływem temperatury ułatwia elastyczny zakres zastosowań w różnych środowiskach produkcyjnych. Ta wszechstronność sprawiła, że kleje topliwe stały się preferowaną technologią klejenia na szybkich i zautomatyzowanych liniach produkcyjnych, które zwiększają wydajność i produktywność.
Receptury klejów topliwych powstają na bazie różnych polimerów i żywic oraz są mieszane z dodatkami, takimi jak pigmenty i stabilizatory, co zapewnia szerokie spektrum zastosowań. Reaktywny klej termotopliwy PUR poddawane są dodatkowej, późniejszej reakcji sieciowania chemicznego, która zwiększa odporność na wysokie temperatury i wilgoć oraz zapewnia niezawodną przyczepność w trudnych warunkach.
Klej termotopliwy ma kilka zalet w porównaniu z klejami na bazie rozpuszczalników. Lotne związki organiczne (LZO) są redukowane lub eliminowane, a etap suszenia lub utwardzania jest eliminowany. Klej topliwy ma długi okres przydatności do spożycia i zazwyczaj można go utylizować bez specjalnych środków ostrożności.
Rodzaje i zastosowanie klejów termotopliwych
Klej termotopliwy EVA
Kleje termotopliwe na bazie EVA są zwykle przeznaczone do celów ogólnych i nie mają specjalnych wymagań dotyczących klejenia. Charakteryzują się dobrą wytrzymałości na ścinanie, powszechnie stosowany w przemyśle opakowaniowym, przeznaczony do ogólnych opakowań papierowych, takich jak zwykły papier falisty przy zastosowaniu szybkich linii produkcyjnych.
Klej termotopliwy EVA składa się głównie z kopolimerów etylenu i octanu winylu, które powstają w wyniku polimeryzacji monomerów etylenu i octanu winylu. Stosunek etylenu i octanu winylu w kopolimerze może się zmieniać, co skutkuje różnymi właściwościami klejącymi. Można także dodać inne dodatki, takie jak przeciwutleniacze i plastyfikatory, w celu polepszenia specyficznych właściwości kleju.
Produkt stosujemy w następujących branżach: opakowania do napojów i żywności klasy FDA, introligatorstwo, obuwie, meble drewniane, zabawki, akcesoria, zabawki, montaż, majsterkowanie, filtry powietrza, filtry wody klasy NSF, motoryzacja.
Kleje termotopliwy PSA (wiecznie żywy)
Klej termotopliwy PSA (wiecznie żywy) to rodzaj kleju, który tworzy wiązanie pod wpływem nacisku. Topliwy PSA składa się z mieszanki kauczuku syntetycznego, polimerów akrylowych lub silikonowych w połączeniu ze środkami klejącymi i stabilizatorami, tworząc klej, który zachowuje swoje właściwości klejące długi czas po nałożeniu.
Kleje termotopliwe PSA stosujemy w następujących branżach: taśmy, artykuły higieniczne, etykiety, artykuły sanitarne i czyszczące gospodarstwa domowego, opakowania, montaż, obuwie, artykuły budowlane
Kleje termotopliwe PO
Klej termotopliwy PO (Poliolefina) to rodzaj kleju termoplastycznego, który jest formułowany przy użyciu materiałów poliolefinowych. Materiały te pochodzą z ropy naftowej, dzięki czemu klej jest bardzo uniwersalny i odporny na wilgoć, chemikalia i promieniowanie UV.
Klej termotopliwy PO charakteryzują się wyjątkową siłą wiązania na różnych podłożach, w tym na papierze, tekturze, tworzywach sztucznych i metalach. Ich wszechstronność dotyczy zarówno powierzchni porowatych, jak i nieporowatych, co czyni je idealnym wyborem do różnych zastosowań.
Kleje termotopliwe poliolefinowe wyróżniają się jako przyjazne dla środowiska kleje. Nie zawierają szkodliwych lotnych związków organicznych (LZO) i nie wydziela toksycznych oparów podczas aplikacji. Dodatkowo jego trwałość i przyczyniają się do ograniczenia ilości odpadów oraz konieczności częstego czyszczenia urządzeń aplikujących.
Jedną ze znaczących zalet poliolefiny termotopliwej jest jej szybki czas wiązania. Po nałożeniu klej schładza się i twardnieje w ciągu kilku sekund, co pozwala na szybsze procesy produkcyjne i większą wydajność.
Kleje termotopliwe PUR
Klej termotopliwy PUR powszechnie nazywany klejem poliuretanowym tworzy mocne wiązanie, które nie ulegnie ponownemu stopieniu. Dzieje się tak ze względu na inny proces wiązania, gdyż twardnieje on pod wpływem wilgoci zawartej w powietrzu. Połączenie tworzy się w 2 etapach, najpierw dochodzi do wstępnego wiązania po ostygnięciu kleju, następnie zachodzą procesy chemiczne pod wpływem wilgoci w powietrzu, dzięki czemu klej uzyskują swoją końcową wytrzymałość po ok 24 – 48h.
Ze względu na swoją wytrzymałość, trwałość i krótki czas wiązania, PUR idealnie nadaje się do szerokiej gamy zastosowań w obróbce drewna, stolarce wykończeniowej, naprawie obuwia, naprawie mebli, naprawie stłuczonego szkła, blatach laminowanych, budownictwie w branży tekstylnej.
Dynamic HT Sp. z o.o.
ul. Wrocławska 26
55-095 Łozina