Piotr Snopczyński jest alpinistą, himalaistą, pasjonatem gór, społecznikiem, który przez 25 lat dzielił się z mieszkańcami Świdnicy swoją pasją organizując m.in. Dni Gór. Był szanowanym i lubianym nauczycielem, a obecnie jest przedsiębiorcą i społecznikiem. Od 47 lat współpracuje z GOPR, jako ratownik i szkoleniowiec.
Urodził się w Świdnicy. Po ukończeniu studiów na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu rozpoczął pracę w I Liceum Ogólnokształcącym, jako nauczyciel wychowania fizycznego (lata 1974-1978). W pracy z młodzieżą stawiał nie tylko na rozwój sprawności fizycznej, ale też na współdziałanie, współpracę i integrację młodzieży. Organizował zimowiska, podczas których uczył młodzież jazdy na nartach i pływania. Współorganizował również wycieczki w góry. Był współorganizatorem ligi międzyszkolnej w takich dyscyplinach jak piłka siatkowa, lekkoatletyka, piłka ręczna i piłka nożna. Jego wychowankowie często osiągali najlepsze wyniki.
W połowie lat siedemdziesiątych zaczął działać w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym i ta współpraca trwa już 47 lat. Był ratownikiem zawodowym, szkoleniowcem oraz zastępcą naczelnika w grupie wałbrzysko-kłodzkiej. Działał w Radzie Naczelnej GOPR. Jako starszy instruktor GOPR szkolił ratowników górskich, strażaków, wojsko, straż graniczną oraz wszystkie służby specjalne w Polsce w zakresie wspinaczki skalnej, jaskiniowej, letniego i zimowego ratownictwa z powietrza (z użyciem śmigłowców), przepraw wodnych i nauki jazdy na nartach. Jest honorowym członkiem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz członkiem Klubu Wysokogórskiego we Wrocławiu.
Od połowy lat siedemdziesiątych wspinał się w Sokolikach, Tatrach, Kaukazie, Alpach, Himalajach i Karakorum. Brał udział w 25 wielkich wyprawach Himalaje - Karakorum. Był uczestnikiem siedmiu wypraw narodowych, w tym czterech narodowych wypraw zimowych.
Piotr Snopczyński piękno gór rejestrował fotografując je i nagrywając filmy. Były one wykorzystywane w programach telewizyjnych TVP oraz prezentowane na festiwalach górskich. Film „Akcja na Nanga Parbat” otrzymał I nagrodę na Festiwalu Filmów Amatorskich we Wrocławiu w 1999 roku. Zdjęcia z wypraw wysokogórskich prezentował wielokrotnie na wernisażach w kraju i za granicą. Przez dwa lata wspólnie z Janem Czałkiewiczem prowadził w lokalnej telewizji Tele-Raj cykliczny program o Himalajach i górskich wyprawach.
Z ogromnej miłości do gór i potrzeby dzielenia się swoja pasją, Piotr Snopczyński w 1996 roku stworzył cykliczną imprezę Dni Gór, którą realizował wraz ze Świdnickim Ośrodkiem Kultury przez 25 lat. Organizowane były m.in. spotkania w szkołach, podczas których Piotr Snopczyński z pasją opowiadał o wyprawach, prezentował swoje zdjęcia i filmy, jednocześnie ucząc młodzież geografii, geologii i szacunku do gór.
Za swoją działalność otrzymał odznaki: brązową, srebrną i złotą – Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej; medal brązowy i srebrny: Za Zasługi Dla Obronności Kraju; Złotą Odznakę GOPR; Odznakę Honorową Za Zasługi Dla Ratownictwa Górskiego; medal Za Ofiarność i Odwagę; Złotą Odznakę Honorową – Zasłużony Dla Województwa Dolnośląskiego; Złoty Krzyż Zasługi.
W 2021 roku na 25-lecie polskiego himalaizmu otrzymał Nagrodę Taternika im. Jerzego Kukuczki w kategorii za najlepsze przejście wysokogórskie, za zdobycie K2 północnym filarem w 1996 roku. Za swoje osiągnięcia w dziedzinie alpinizmu i himalaizmu oraz współpracę z GOPR został ujęty w „Wielkiej Encyklopedii Gór i Alpinizmu”.
Otrzymał też tytuł Honorowego Członka GOPR, tytuł Honorowego Obywatela Gminy Świdnicy, nagrodę za upowszechnianie kultury od Prezydenta Miasta Świdnicy; statuetkę od Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich w kategorii przedsiębiorca społecznik; uzyskał też honorowy tytuł przyjaciel MDK w Świdnicy.
Piotr Snopczyński promuje nasze miasto na każdym spotkaniu, imprezie, festiwalu, na przeglądach filmów związanych z górami w Polsce i za granicą.
Napisz komentarz
Komentarze