Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Kto ma większość w Radzie Miasta w Bielawie?

Za nami sesja Rady Miejskiej Bielawy inaugurująca kadencję samorządową 2024 - 2029. Wielu mieszkańców Bielawy i nie tylko zastanawia się kto ma większość w Radzie Miejskiej i czy faktycznie burmistrz Andrzej Hordyj zawiązał porozumienie z Prawem i Sprawiedliwością? Postanowiliśmy temat rozłożyć na czynniki pierwsze.
Kto ma większość w Radzie Miasta w Bielawie?

7 maja 2024 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Miejskiej Bielawy, wybranej na IX kadencję samorządu tj. na lata 2024 - 2029. Przypominamy, że w wyniku demokratycznych wyborów, które odbyły się dokładnie miesiąc wcześniej, mandaty rajców miejskich uzyskali: 

https://wybory.gov.pl/samorza.../pl/rada_gminy/okreg/20201/4

1. z KKW Koalicja Obywatelska - Krystian Bajrakowski, Katarzyna Bulanda, Zbigniew Glanowski, Rafał Kuśmierek, Łukasz Masyk, Izabela Szygudzińska, Jędrzej Świerczyński

2. z KWW Andrzej Hordyja - Magdalena Czapla, Aleksandra Hordyj, Małgorzata Hordyj, Tomasz Jazowski, Anna Mizeracka-Nowak, Beata Saj

3. z KW Prawo i Sprawiedliwość - Adrian Darasz, Marek Kuśnierz, Roksana Szachniewicz, Ryszard Tomaszewski, Tomasz Zarzycki

4. z KWW Porozumienie Obywatelskie dla Bielawy - Władysław Kroczak

5. z KWW Bielawa Jest Najważniejsza - Ryszard Dźwiniel

6. z KWW Projekt Bielawa Marcina Raka - Krzysztof Możejko

Zatem swoich reprezentantów, do najważniejszego organu Gminy, wprowadziło 6 z 7 zarejestrowanych komitetów wyborczych. 

Z uwagi na zwycięstwo w wyborach burmistrza Bielawy i potrzebę zapewnienia w Radzie Miejskiej konstruktywnej większości, która będzie gotowa do współpracy przy wdrażaniu Programu Rozwoju Bielawy na lata 2024 - 2029, Andrzej Hordyj odbył spotkania z przedstawicielami wszystkich ww. komitetów. W ich trakcie zwracał uwagę na podobieństwa programów wyborczych oraz na możliwości skutecznego sięgania po środki zewnętrzne w celu ich realizacji. 

Padła również propozycja aby funkcję Przewodniczącego Rady Miejskiej powierzyć najbardziej doświadczonemu samorządowcowi tj. Ryszardowi Dźwinielowi (z KWW BJN), który może poszczycić się 16 letnim okresem piastowania funkcji Burmistrza Bielawy oraz przewodnictwem w Radzie przez całą ostatnią kadencję (tj. przez 5,5 roku). 

W pierwszym punkcie sesji inauguracyjnej wszyscy nowo wybrani radni złożyli ślubowanie, a następnie przystąpiono do wyboru Przewodniczącego Rady Miejskiej Bielawy. Zgłoszono 2 kandydatów tj. ww. Ryszarda Dźwiniela oraz Rafała Kuśmierka (z KKW Koalicja Obywatelska) mogącego pochwalić się pełnieniem funkcji jedynie zwykłego radnego w okresie 2 kadencji (tj. łącznie przez 9,5 roku). 

W wyniku tajnego głosowania, rajcy którzy dotychczas nie są formalnie zrzeszeni w żadnych klubach radnych, głosami 14 : 7 zdecydowali o powierzeniu najważniejszej funkcji w Radzie bardziej doświadczonemu kandydatowi tj. Ryszardowi Dźwinielowi. 

Następnie wprowadzono zmiany w harmonogramie obrad, w wyniku których, po zaprzysiężeniu Burmistrza, przystąpiono do wyborów wiceprzewodniczących RM. Przypominamy, że zgodnie z § 7. ust. 1. Statutu Miasta, uchwalonego 26.V.2021 r., Rada wybiera ze swego grona 1 - 3 Wiceprzewodniczących. 

Tym razem zgłoszono również 2 kandydatów tj.

➡️ Władysława Kroczaka (KWW PO dla Bielawy) - legitymującego się 5-kadencyjnym stażem w organie uchwałodawczym Gminy, w tym także pracą na stanowisku wiceprzewodniczącego

➡️ Adriana Darasza (KW PiS) pierwszorocznego radnego, a jednocześnie kandydata ze swojego komitetu na stanowisko Burmistrza Bielawy

Co ciekawe, z nie do końca zrozumiałych przyczyn (być może z powodu urażonej dumy lub braku wiary w końcowy sukces), KKW Koalicja Obywatelska zdecydowała o niezgłaszaniu swojego kandydata.

Następnie, w głosowaniu jawnym, wszyscy radni jednomyślnie zdecydowali o zamknięciu listy kandydatów i przystąpieniu do wyborów wiceprzewodniczących. W wyniku tajnych głosowań, w stosunku 14 "za" - 7 "przeciw", obaj zgłoszeni kandydaci zostali wybrani na stanowiska, o które się ubiegali. 

Gdyby chcieć pokusić się o interpretację wyników wszystkich 3 niejawnych głosowań, to można domniemać, iż jeden komitet (tj. KKW KO) ma odrębne zdanie od przedstawicieli pozostałych pięciu, wśród których aż 4, to lokalne ruchy samorządowe. W efekcie tego swoistego "votum separatum" trzeci fotel wiceprzewodniczącego pozostał nieobsadzony. 

Warto wspomnieć, że w minionej kadencji bielawskiego samorządu konstelacja polityczna prezydium Rady była niemal identyczna tj.

➡️ Przewodniczący Ryszard Dźwiniel z KWW Andrzeja Hordyja

➡️ Wiceprzewodniczący Jarosław Florczak z KWW Jarosława Floraczaka (kandydat na burmistrza)

➡️ Wiceprzewodniczący Leszek Staszewski z KWW Marcina Raka popieranego przez PiS (radny z wieloletnim stażem samorządowym)

Tym razem jednak, część domorosłych komentatorów lokalnego życia politycznego, zwłaszcza Ci, którym w żadnych dotychczasowych wyborach nie udało się zdobyć wystarczającego, do objęcia mandatu, zaufania elektoratu, utyskują obecnie, że Burmistrz Bielawy zawarł koalicję z PiS. 

Andrzej Hordyj - "Pragnę ich uspokoić, iż żadnej umowy kolacyjnej nie zawierałem i nie planuję zawierać. Dla mnie liczy się jedynie konstruktywna współpraca przy rozwiązywaniu problemów naszej Małej Ojczyzny i zachęcam do niej wszystkich 21 radnych". Swoją drogą interesującym jest jak zostanie skomentowany fakt, iż jednym z wiceprzewodniczących Rady Miejskiej Dzierżoniowa, w której większość stanowiącą posiadają radni KW Dariusza Kucharskiego oraz KKW Koalicja Obywatelska, został wybrany niedawny Wicewojewoda Dolnośląski z PiS - Jarosław Kresa. Idąc tokiem rozumowania wspomnianych krytyków "układanki" w bielawskiej Radzie należałoby uznać, że Burmistrz Dzierżoniowa zawarł koalicję z przeciwnym sobie obozem politycznym. Ja jednak stwierdzę, iż jest to objaw dużej dojrzałości politycznej, czego wypada pogratulować obu stronom dzierżoniowskiej sceny samorządowej.

 

 

 

 

 

 

 

 


 


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama