Kredyt hipoteczny na siedlisko.
Banki ze względu na większe ryzyko związane z ewentualną koniecznością odsprzedania siedliska w sytuacji, kiedy kredytobiorca z różnych przyczyn nie spłaca kredytu, niezbyt chętnie udzielają kredytów na ten rodzaj nieruchomości. Banki nie udzielają kredytów na zakup siedliska (https://www.creditspace.pl/kredyt-na-siedlisko/) z zabudową gospodarczą, zwłaszcza jeśli jej powierzchnia jest większa od domu. Dlatego najlepiej, aby na działce znajdował się jedynie dom, który musi być całoroczny oraz trwale związany z gruntem.
W związku z powyższym wymagają od kredytobiorcy wyższego wkładu własnego, stanowiącego nawet 50% wartości siedliska. Inne banki w ogóle nie udzielają kredytów na zakup siedliska. Kolejnym warunkiem udzielenia kredytu na zakup siedliska jest jego powierzchnia. Niektóre banki kredytują zakup siedliska nawet o powierzchni 10000 m2, inne akceptują działki o wiele mniejsze. Aby sprawdzić, które banki udzielają kredytów na zakup siedliska oraz na jakich warunkach, wejdź na stronę portalu www.creditspace.pl.
Dom musi być całoroczny i trwale związany z gruntem. Często z powodu ograniczeń wynikających z rodzaju nieruchomości jedyną możliwością sfinansowania zakupu siedliska jest zaciągnięcie pożyczki hipotecznej.
Na czym polega ubezpieczenie pomostowe i ile kosztuje?
Rolą ubezpieczenia pomostowego (https://www.creditspace.pl/na-czym-polega-ubezpieczenie-pomostowe-i-ile-kosztuje/) jest zabezpieczenie banku do czasu dokonania wpisu hipoteki do księgi wieczystej. W zależności od rodzaju nieruchomości czy jest to dom lub mieszkanie z rynku pierwotnego (najczęściej jest to zakup nieruchomości w budowie od dewelopera) czy też z rynku wtórnego: siedlisko, mieszkanie lub dom, któremu zostało wydane już pozwolenie na użytkowanie, okres oczekiwania na dokonanie tego wpisu może być różny. Do momentu dokonania wpisu hipoteki w księdze wieczystej banki zabezpieczają się ubezpieczeniem pomostowym, którego kosztem czasem obciążają klienta. Koszt ubezpieczenia pomostowego uzależniony jest od wysokości udzielonego kredytu i liczony jest procentowo. Ubezpieczenie pomostowe kosztuje nawet kilkaset złotych, a trzeba pamiętać, że w przypadku nieruchomości w trakcie budowy przez cały czas jej trwania bank pobiera ubezpieczenie pomostowe, co znacznie obciąża budżet kredytobiorcy. Dodatkowo wniosek o dokonanie wpisu hipoteki w księdze wieczystej może zostać złożony dopiero po podpisaniu aktu notarialnego przenoszącego własność. W niektórych sądach na taki wpis czeka się nawet kilkanaście miesięcy. W związku z powyższym ubezpieczenie pomostowe stanowi dodatkowy koszt podnoszący wysokość raty nawet o kilkaset złotych.
We wrześniu 2022 r. weszły w życie nowe przepisy zobowiązujące banki do zwrotu ubezpieczenia pomostowego w pełnej wysokości lub zaliczenia jego wartości na poczet spłaty kredytu. Przesłanką do wprowadzonych zmian w przepisach było znikome ryzyko banków, w związku z tym, że praktycznie nie zdarzały się przypadki odrzucenia wniosku o wpis hipoteki do księgi wieczystej. W efekcie część banków całkowicie zrezygnowała z obciążania klientów kosztami ubezpieczenia pomostowego, natomiast część nadal to robi, ale środki te zwracane są klientowi bądź rozliczane na poczet spłaty kredytu w momencie ustanowienia zabezpieczenia w postaci hipoteki.
Artykuł przygotowany przez CreditSpace.pl, platformę oferującą porównanie i wybór najlepszych kredytów on-line oraz bezpłatne wsparcie ekspertów.