Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Siedlisko – jaki to rodzaj nieruchomości

Siedlisko to nieruchomość zazwyczaj położona na wsi. W skład siedliska może wchodzić nie tylko dom, ale również budynki gospodarcze takie jak stajnie, stodoły czy obory. Działka rolna, na której znajduje się siedlisko, zazwyczaj jest dużo większa niż działki budowlane czy rekreacyjne będące w obrocie, a jej cena za m2 jest dużo niższa. Fakt ten przyciąga zwolenników odpoczynku na łonie natury, którzy decydują się na zakup siedliska zamiast działki typowo rekreacyjnej. Na cenę siedliska wpływa więc wielkość i rodzaj działki oraz jej lokalizacja. Siedliska z doprowadzoną instalacją wodną, kanalizacją oraz pozostałymi mediami, jak również drogą prowadzącą bezpośrednio do nieruchomości są zwykle odpowiednio droższe. Natomiast największym powodzeniem cieszą się siedliska położone w atrakcyjnej lokalizacji, sąsiadujące ze ścianą lasu czy z bezpośrednim dostępem do zbiorników wodnych takich jak jeziora czy stawy lub rzeki czy mniejsze strumyki, położone w ciekawym terenie.
Siedlisko – jaki to rodzaj nieruchomości

Kredyt hipoteczny na siedlisko.

Banki ze względu na większe ryzyko związane z ewentualną koniecznością odsprzedania siedliska w sytuacji, kiedy kredytobiorca z różnych przyczyn nie spłaca kredytu, niezbyt chętnie udzielają kredytów na ten rodzaj nieruchomości. Banki nie udzielają kredytów na zakup siedliska (https://www.creditspace.pl/kredyt-na-siedlisko/) z zabudową gospodarczą, zwłaszcza jeśli jej powierzchnia jest większa od domu. Dlatego najlepiej, aby na działce znajdował się jedynie dom, który musi być całoroczny oraz trwale związany z gruntem.

W związku z powyższym wymagają od kredytobiorcy wyższego wkładu własnego, stanowiącego nawet 50% wartości siedliska. Inne banki w ogóle nie udzielają kredytów na zakup siedliska. Kolejnym warunkiem udzielenia kredytu na zakup siedliska jest jego powierzchnia. Niektóre banki kredytują zakup siedliska nawet o powierzchni 10000 m2, inne akceptują działki o wiele mniejsze. Aby sprawdzić, które banki udzielają kredytów na zakup siedliska oraz na jakich warunkach, wejdź na stronę portalu www.creditspace.pl.

Dom musi być całoroczny i trwale związany z gruntem. Często z powodu ograniczeń wynikających z rodzaju nieruchomości jedyną możliwością sfinansowania zakupu siedliska jest zaciągnięcie pożyczki hipotecznej.

Na czym polega ubezpieczenie pomostowe i ile kosztuje?

Rolą ubezpieczenia pomostowego (https://www.creditspace.pl/na-czym-polega-ubezpieczenie-pomostowe-i-ile-kosztuje/) jest zabezpieczenie banku do czasu dokonania wpisu hipoteki do księgi wieczystej. W zależności od rodzaju nieruchomości czy jest to dom lub mieszkanie z rynku pierwotnego (najczęściej jest to zakup nieruchomości w budowie od dewelopera) czy też z rynku wtórnego: siedlisko, mieszkanie lub dom, któremu zostało wydane już pozwolenie na użytkowanie, okres oczekiwania na dokonanie tego wpisu może być różny. Do momentu dokonania wpisu hipoteki w księdze wieczystej banki zabezpieczają się ubezpieczeniem pomostowym, którego kosztem czasem obciążają klienta. Koszt ubezpieczenia pomostowego uzależniony jest od wysokości udzielonego kredytu i liczony jest procentowo. Ubezpieczenie pomostowe kosztuje nawet kilkaset złotych, a trzeba pamiętać, że w przypadku nieruchomości w trakcie budowy przez cały czas jej trwania bank pobiera ubezpieczenie pomostowe, co znacznie obciąża budżet kredytobiorcy. Dodatkowo wniosek o dokonanie wpisu hipoteki w księdze wieczystej może zostać złożony dopiero po podpisaniu aktu notarialnego przenoszącego własność. W niektórych sądach na taki wpis czeka się nawet kilkanaście miesięcy. W związku z powyższym ubezpieczenie pomostowe stanowi dodatkowy koszt podnoszący wysokość raty nawet o kilkaset złotych.

We wrześniu 2022 r. weszły w życie nowe przepisy zobowiązujące banki do zwrotu ubezpieczenia pomostowego w pełnej wysokości lub zaliczenia jego wartości na poczet spłaty kredytu. Przesłanką do wprowadzonych zmian w przepisach było znikome ryzyko banków, w związku z tym, że praktycznie nie zdarzały się przypadki odrzucenia wniosku o wpis hipoteki do księgi wieczystej. W efekcie część banków całkowicie zrezygnowała z obciążania klientów kosztami ubezpieczenia pomostowego, natomiast część nadal to robi, ale środki te zwracane są klientowi bądź rozliczane na poczet spłaty kredytu w momencie ustanowienia zabezpieczenia w postaci hipoteki.


Artykuł przygotowany przez CreditSpace.pl, platformę oferującą porównanie i wybór najlepszych kredytów on-line oraz bezpłatne wsparcie ekspertów.


Podziel się

Reklama
Reklama
Reklama