Agnieszka Mróz jest urodzoną w 1994 r. mieszkanką Nowej Rudy. W 2020 r. ukończyła dyplomem szkołę pisania ikon we Wrocławiu, od tego czasu działając na pograniczu ikony tradycyjnej i współczesnej. Pracuje w technice tempery jajecznej.
Ikona z założenia jest obrazem sakralnym przedstawiającym wyobrażenia świętych. Te, które zostaną zaprezentowane na wystawie w Muzeum Papiernictwa są wykonane z naturalnych składników, od pigmentów po spoiwo, którym jest żółtko jajka, wino, ocet, bądź piwo. Ikony powstały na lipowych deskach pokrytych klejem króliczym i kredą. Technika ta bazuje na wykorzystaniu naturalnych składników – od pigmentów po spoiwo, którym jest żółtko jajka, a także wino, ocet bądź piwo.
Prezentowane zawierają motywy tradycyjnie, występujące w ikonografii prawosławnej, a także współczesne, bazujące na kanonie, jednak odczytywane w zupełnie nowy i świeży sposób.
30 grudnia, o godz. 17:00 artystka ma zaszczyt zaprosić do Muzeum Papiernictwa na prelekcję, podczas której opowie o swojej twórczości.
Napisz komentarz
Komentarze