Świat Młodych Badaczy to program społeczno-edukacyjny, który w Polsce realizowany jest od października 2016 r. Jest skierowany do uczniów szkół podstawowych, a za zadanie ma rozbudzenie w dzieciach zainteresowania naukami ścisłymi. Po spowodowanej pandemią przerwie, kiedy to program realizowany był w wersji online, warsztaty Świata Młodych Badaczy powróciły do placówek edukacyjnych. Praktyczne 90-minutowe zajęcia odbyły się w marcu w szkołach podstawowych Dzierżoniowa i okolicy. Dzieci wykonywały eksperymenty badawcze z klejami oraz kwasami i same formułowały wnioski. Program realizowany jest we współpracy z firmą LeoLab. Następne zajęcia odbędą się już w maju w szkołach Raciborza i okolic.
Bardzo cieszymy się, że możemy znowu spotkać się z uczniami w ich szkołach. Staramy się pokazywać dzieciom, że każdy może wcielić się w rolę naukowca i poznać tajniki świata nauk ścisłych. A na żywo jest to dużo atrakcyjniejsze! Mamy nadzieję, że znajdzie to odbicie w ich przyszłych wyborach ścieżki edukacyjnej – mówi Dorota Strosznajder, pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej, koordynatorka projektu z ramienia Henkel Polska. Nasz program, zainicjowany w Polsce pod koniec 2016 r., swoim zasięgiem objął już kilkadziesiąt szkół podstawowych, a w warsztatach wzięło udział ponad 4 500 dzieci – dodaje.
Program Świat Młodych Badaczy jest realizowany w miastach, w których zlokalizowane są polskie siedziby Henkla i w ich okolicach. Pierwsze warsztaty z tegorocznej edycji odbyły się w Dzierżoniowie i pobliskich miejscowościach. Szkoły, które wzięły udział w programie to: Szkoła Podstawowa nr 1, nr 3, nr 5, nr 9 w Dzierżoniowie, , Szkoła Podstawowa im. K. K. Baczyńskiego w Piławie Górnej, Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Piławie Dolnej, Szkoła Podstawowa nr 1 w Pieszycach. W zajęciach wzięło udział ponad 500 dzieci z 22 klas.
Partnerem edukacyjnym projektu jest firma LeoLab, działająca w branży animacyjno-edukacyjnej. LeoLab podczas warsztatów przybliża dzieciom świat nauk ścisłych poprzez zabawę, ciekawe eksperymenty oraz doświadczenia.
– Dzieci wykazują bardzo duże zainteresowanie podczas wykonywania eksperymentów. Myślą krytycznie, chętnie stawiają hipotezy, wyciągają wnioski, zadają pytania. Najwięcej entuzjazmu wzbudziła w nich zmiana koloru badanych substancji pod wpływem jodyny – mówi Natalia Leońska z LeoLab. – Wykazują się bardzo dużą kreatywnością, ciekawością. To pokazuje, że nauka poprzez praktykę, która jest też zabawą, jest ulubioną formą nauki, stanowiącą uzupełnienie wiedzy z podręcznika czy zeszytu ćwiczeń – dodaje.
Dzieci zainteresowane tematyką poruszaną przez program Świat Młodych Badaczy znajdą wiele informacji oraz interesujących doświadczeń na nowej stronie internetowej programu www.henkel-swiatmlodychbadaczy.pl. Kolejne warsztaty odbędą się w maju br. w Raciborzu i okolicach.