ICE pochodzi od angielskich słów: In Case Of Emergency – w nagłym wypadku – co jest międzynarodowym skrótem informującym medyczne służby interweniujące na miejscu zdarzenia.
Gdy dochodzi do wypadku, a jego ofiara jest nieprzytomna, służby ratownicze czy policja nie wiedzą, kogo powiadomić o zdarzeniu. Numery telefonu do najbliższych znajdują się zazwyczaj na liście kontaktów wśród wielu innych.
W takich sytuacjach, gdy ważna jest każda minuta, przydaje się karta ICE (z ang. in case of emergency, czyli w nagłym wypadku). Plastikowa karta o wymiarach dowodu osobistego jest trwała i mieści się w każdym portfelu. Zawiera informacje, które mogą być pomocne w ratowaniu naszego zdrowia lub życia.
To imię i nazwisko właściciela karty, a także nazwiska i numery telefoniczne dwóch osób bliskich, które będą mogły podać ratownikowi informacje na temat zdrowia poszkodowanego. Jest również miejsce na wpisanie grupy krwi.
Karta ICE jest niezastąpiona także w innych sytuacjach, jak zagubienia dziecka czy utrata przytomności, bo ułatwia kontakt z rodziną. Poza tym umieszczony jest na niej europejski numer alarmowy 112.
Kartę ICE powinien mieć każdy z nas – Ty, Twoje dziecko, Twoi rodzice i dziadkowie oraz Twoi współpracownicy.
Od 2011 roku Wydział Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie koordynuje dystrybucję autorskiego projektu Karty ICE wśród mieszkańców powiatu dzierżoniowskiego. Dotychczas podczas akcji zostało rozdanych 24 tysiące kart.
Można je także otrzymać bezpłatnie w Wydziale Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie – Rynek 27, III piętro, pok. 315 – 318.
Napisz komentarz
Komentarze