25. edycja Festiwalu Górskiego w przeważającej części odbywać się będzie w plenerze – przestrzeń została zaaranżowana w taki sposób, by każdy czuł się komfortowo, a poszczególne punkty programu były w łatwy sposób dostępne dla każdego uczestnika imprezy. Wszystko w zgodzie z zaleceniami GIS i w myśl zasad bezpieczeństwa.
Najważniejsze punkty tegorocznego wydarzenia to oczywiście konkurs filmowy, rozdanie Złotych Czekanów, Festiwal Górskiej Literatury, benefis Krzysztofa Wielickiego oraz odsłonięcie pomnika Andrzeja Zawady. Jednak lista godnych uwagi punktów w programie jest o wiele dłuższa.
Aż 10 dni Festiwalu – edycja wypełniona po brzegi
Chcieliśmy zorganizować edycję, która będzie inna niż poprzednie. W której zmieścimy wszystkie nasze pomysły, gdzie program będzie rozbudowany, mocny merytorycznie, wypełniony fantastycznymi nazwiskami, znakomitymi historiami, gdzie znajdziemy też miejsce, by zaskoczyć Festiwalowiczów i zaprezentować coś specjalnego. Koncepcja najdłuższego Festiwalu w historii pozwoliła nam to wszystko zrobić – mówi Maciej Sokołowski, dyrektor Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju.
Festiwal potrwa aż do 20 września. Każdego dnia, od rana do późnych godzin wieczornych, Festiwalowicze będą bardzo zajęci – przygotowanych zostało kilka bloków, w trakcie których będą odbywać się spotkania, prelekcje, warsztaty, wspólne czytanie i oglądanie. A jeśli o oglądaniu mowa - w tym roku czeka nas rekordowa liczba filmów (30) i premier (17), w tym trzech światowych!
Z pierwszą w historii edycją ONLINE
Po raz pierwszy od początków najważniejszego spotkania ludzi gór w Polsce i jednego z najważniejszych w Europie, równolegle z tradycyjną wersją festiwalu obywać się będzie jego edycja ONLINE. Będzie ona dostępna na pierwszej w Polsce platformie VOD poświęconej wyłącznie filmowi górskiemu (www.filmygorskie.pl), gdzie użytkownicy będą mogli śledzić 23 wydarzenia festiwalowe, obejrzeć 24 filmy oraz 10 rozmów z twórcami i ich bohaterami. Co ważne - wszystkie zamieszczone i udostępnione na stronie www.festiwalgorski.pl pozycje dostępne będą dłużej niż festiwal tradycyjny, bo aż do 24 września.
Wyprawy w góry z gośćmi i bohaterami Festiwalu
25. Festiwal Górski to nie tylko wydarzenia w centrum festiwalowym. W tym roku to także mnóstwo atrakcji w plenerze. Wśród nich znajdą się przede wszystkim wyprawy w najpiękniejsze rejony ziemi kłodzkiej. Przygotowaliśmy aż 6 wycieczek, które poprowadzą nasi zacni goście: Piotr Hercog, Piotr Pustelnik, Zbyszek Piotrowicz, Krzysztof Wielicki czy Leszek Cichy.
Integrowanie Przez Wspinanie i Warsztat Młodych Podróżników
Wycieczki w góry to jedno. Jeśli ktoś będzie miał ochotę sprawdzić i wyszkolić się „w skale”, będzie miał możliwość wzięcia udziału w jednych z 22 warsztatów organizowanych wspólnie z ekipą z Integrowania Przez Wspinanie.
W trakcie festiwalu nie może zabraknąć też wydarzeń dla przedstawicieli młodszego pokolenia. Warsztaty Młodych Podróżników to spotkania dla dzieci powyżej 6. roku życia, które odbywać się będą od piątku do niedzieli (17-20 września) niemal przez cały dzień. Na Młodych Podróżników czekać będzie mnóstwo opowieści, przygód, ważnych rozmów o tym, jak zachować się w górach, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo, a także warsztaty teatralne, wspólne zabawy i mnóstwo śmiechu.
Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju odbędzie się w dniach od 11 do 20 września. Program festiwalu dostępny jest na stronie: www.festiwalgorski.pl
Napisz komentarz
Komentarze