Wystawa prezentuje wybór piętnastu szopek krakowskich ze zbiorów Muzeum Krakowa, które w 2018 r. zostały wpisane na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Eksponaty tej rangi gościć będą w Dzierżoniowie po raz pierwszy. Wśród nich znajdują się miniaturowe budowle, które brały udział w konkursach szopkarskich głównie w latach 80. i 90. XX wieku, zajmując w nich czołowe miejsca. Prezentowane eksponaty to szeroki przekrój kategorii, od szopek małych, przez średnie do dużych, z których największa, mierząca
Tradycja szopkarska w Krakowie sięga XIX w., kiedy to w zimowym, „martwym” sezonie budowlanym cieśle i murarze zaczęli wykonywać miniaturowe makiety budynków krakowskich, które miały ubogacać jasełka. Po 1918 r. nie udało się już wskrzesić tradycji jasełek, dopiero w 1937 r. ogłoszono w Krakowie pierwszy konkurs na najpiękniejsze szopki. Po II wojnie światowej zaczęto gromadzić i wystawiać różnorodne oraz misterne dzieła szopkarzy.
O historii i tradycjach szopkarskich Krakowa będzie się można dowiedzieć więcej już podczas inauguracji wystawy. Szopki krakowskie w dzierżoniowskim Muzeum gościć będą do 31 stycznia 2019 r. Zapraszamy!
Napisz komentarz
Komentarze