Obowiązek przesyłania informacji nie dotyczy wszystkich firm. Zobowiązani są do tego jedynie przedsiębiorcy, którzy spełniają łącznie następujące warunki:
- Byli zgłoszeni nieprzerwanie w ZUS, jako płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 r. i co najmniej jeden dzień w styczniu 2018 r.,
- Zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego w 2017 r., co najmniej 10 ubezpieczonych
- Byli wpisani do rejestru REGON w dniu 31 grudnia 2017 r.
Liczba ubezpieczonych w przedsiębiorstwie to iloraz sumy ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu w ciągu poszczególnych miesięcy w roku kalendarzowym, za który jest składana informacja i liczby miesięcy tego roku. W związku z tym, że istnieje wymóg nieprzerwanego zgłoszenia w ZUS do ubezpieczenia wypadkowego, przy wyliczaniu liczby ubezpieczonych, co do zasady przyjmuje się liczbę 12 miesięcy.
Każdy przedsiębiorca musi podać rodzaj przeważającej działalności gospodarczej według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), liczbę poszkodowanych w wypadkach przy pracy zgłoszonych w ubiegłym roku, liczbę poszkodowanych w wypadkach przy pracy śmiertelnych i ciężkich oraz liczbę zatrudnionych w warunkach zagrożenia a także dane dotyczące przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Od zawartości tego dokumentu zależy wysokość składek na ubezpieczenie wypadkowe, które przedsiębiorca będzie opłacał od kwietnia przez kolejnych 12 miesięcy.
– W zależności tego, co dostaniemy od przedsiębiorcy, ocenimy stopień zagrożenia bezpieczeństwa i zdrowia pracowników firmy. Jeśli w firmie często dochodziło do wypadków lub warunki pracy na konkretnym stanowisku sprzyjają występowaniu chorób zawodowych, to może mieć to wpływ na podwyższenie składki na ubezpieczenie wypadkowe – wyjaśnia Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Jeżeli stwierdzamy, że w firmie często dochodzi do wypadków lub warunki pracy sprzyjają wystąpieniu chorób zawodowych, składka jest wyższa - uprzedza Iwona Kowalska
Jeśli nie należymy do grupy płatników „zobowiązanych” do złożenia informacji o wypadkach, to składka na ubezpieczenie wypadkowe w naszej firmie jest stała i do marca tego roku wynosi 1,8%. Później możliwa jest zmiana stopy procentowej. Płatnicy, którzy składają pierwszy bądź drugi dokument ZUS IWA muszą ustalić wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe samodzielnie zgodnie z ich PKD. Natomiast dla płatników, dla których ZUS IWA za rok 2017 r. będzie składana za trzeci (kolejny) rok z rzędu Zakład ustali wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe indywidualnie, o czym poinformuje Płatnika do 20 kwietnia 2018r.
Więcej informacji o formularzu ZUS IWA oraz ustalaniu składki na ubezpieczenie wypadkowe można uzyskać na stronie internetowej www.zus.pl, pod numerem telefonu 22 560 1600 oraz w każdej placówce Zakładu.
Napisz komentarz
Komentarze