I LO to jedna z trzech szkół, która jest objęta projektem pn. „Inwestycje w edukację ponadgimnazjalną poprzez rozwój infrastruktury szkół ogólnokształcących z terenu Powiatu Dzierżoniowskiego”. Projekt o wartości blisko milion złotych jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Środki na jego realizację pozyskało Stowarzyszenie Ziemia Dzierżoniowska w partnerstwie z Powiatem Dzierżoniowskim.
W I LO w Dzierżoniowie zostały gruntownie wyremontowane i bogato wyposażone w niezbędny sprzęt laboratoryjny i pomoce dydaktyczne pracownie biologiczna i chemiczna wraz z zapleczem na kwotę 306 tys. zł.
Nowoczesne wyposażenie umożliwi naukę metodą doświadczeń i eksperymentów, co wpłynie na uatrakcyjnienie zajęć, będzie sprzyjać podnoszeniu wyników nauczania, ale też poprawi warunki kształcenia.
Pracownia chemiczna, zaplecze i gabinet
- Największą wartością nowej pracowni chemicznej jest bardzo funkcjonalne dygestorium, dzięki któremu możemy przeprowadzać doświadczenie z wydzielaniem zapachowych i szkodliwych substancji. Wszystkie eksperymenty możemy przeprowadzać z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa. Otrzymaliśmy bowiem fartuchy, okulary oraz nowoczesne myjki wraz płynem do przemywania oczu – mówi Ewa Kawecka, nauczyciel chemii w I LO.
- Pracownia wyposażona została również w nowy sprzęt laboratoryjny: zestawy do destylacji, pH - metry, lejki Büchnera, czasze grzejne i wiele innych, dzięki który możemy wykonywać takie eksperymenty, jakie do tej pory wykonywaliśmy w laboratorium na Uniwersytecie Wrocławskim – dodaje Ewa Kawecka.
Wyremontowane i wyposażone zostało także zaplecze pracowni biologiczno–chemicznej. Zakupiono do niego nowoczesne meble: szafy do przechowywania szkła, pomocy dydaktycznych, lodówkę i przede wszystkim metalową szafę do trzymania w bezpiecznych warunkach odczynników chemicznych. Szafa ta zawiera wyciąg grawitacyjny i mechaniczny, co w pełni zabezpiecza wydzielanie kwasotwórczych oparów.
Natomiast gabinet chemiczny został wyposażony w nowoczesny laptop i wizualizer. Dzięki temu uczniowie mogą przedstawiać projekty doświadczeń, które następnie wykonują w pracowni chemicznej.
Pracownia biologiczna
- Zobaczyć, zbadać, eksperymentować, porównać, wnioskować – tak w skrócie zdefiniować można wzbogacenie naszej pracowni w nowy sprzęt naukowy. Ma ono duże znaczenie, bo w nauce biologii empiryzm i doświadczenie to najistotniejsze sposoby pojmowania i rozumienia skomplikowanych zależności, procesów, szczegółów budowy - mówi Daniel Nowak, biolog w I LO w Dzierżoniowie.
W odnowionej, przyrodniczej bazie eksperymentalno-obserwacyjnej znalazły się mikroskopy i binokulary, które pozwolą na naukę i doskonalenie umiejętności tworzenia preparatów mikro- i makroskopowych z żywych tkanek i narządów. To umiejętność ceniona i wymagana na wszystkich kierunkach i uczelniach przyrodniczych/medycznych.
Pozyskano również modele anatomiczne budowy zwierząt, narządów, organizmów, które są doskonałym obrazowaniem nowych wiadomości i pozwolą nauczycielowi na większą swobodę w doborze metod pracy z uczniami, modyfikowanie i dostosowywanie wymagań do uczniów mocnych i tych wymagających pomocy.
Wyposażenie w sprzęt laboratoryjny i preparaty mikroskopowe pozwoli na prowadzenie lekcji obserwacyjnych. Na tych zajęciach uczniowie klas biologiczno–chemicznych będą doskonalić umiejętności wnioskowania, rozumienia, argumentowania, odnajdowania zależności przyczynowo-skutkowych.
Natomiast laptopy umożliwią pracę na e-podręcznikach, korzystanie z animacji komputerowych i filmów naukowych, które są doskonałym narzędziem lekcji powtórzeniowych i pomagają usystematyzować ogrom nowych wiadomości.
Także dla młodszych zainteresowanych przyrodą i ekologią
Z nowych pracowni korzystać będą głównie uczniowie klas biologiczno-chemicznych, ale też młodzież na zajęciach z przyrody i z ochrony środowiska. Zajęcia te cieszą się dużym zainteresowaniem, dlatego od nowego semestru szkoła wprowadzi zajęcia pozalekcyjne w ramach koła ekologicznego. Będą mogli wziąć w nich udział nie tylko uczniowie I LO, ale w ramach współpracy ze środowiskiem uczniowie wygasających gimnazjów oraz klas 7 i 8 szkół podstawowych.
Nie zapomniano również o młodzieży niepełnosprawnej i tej, która nauczana jest poza szkołą. W pracowniach znajdują się stoliki dla osób na wózkach inwalidzkich, szkoła otrzymała też pomoce dydaktyczne do pokazów w warunkach domowych.
Galeria zdjęć http://www.pow.dzierzoniow.pl/pracownie-na-miare-xxi-wieku.html
Napisz komentarz
Komentarze