Lodówka do Twojej kuchni
Sprzęty kuchenne muszą być dopasowane do przestrzeni i aranżacji pomieszczenia. W trakcie oglądania wystaw sklepowych można o tym zapomnieć. Gdy jedna lodówka stoi obok drugiej, naturalne wydaje się porównywanie modeli i ich funkcjonalności. Tymczasem pierwszym i najważniejszym kryterium wyboru jest rozmiar i układ urządzenia. Dzięki sprawdzeniu szerokości i wysokości lodówki od razu ma się pewność, że dany wariant zmieści się w zaplanowanym miejscu. Złe wykonanie pomiaru jest źródłem wielu rozczarowań i wiąże się z koniecznością zwrotu towaru, czego każdy wolałby uniknąć.
Szacuje się, że jedna osoba potrzebuje 120-130 litrów pojemności chłodziarki. Do każdego kolejnego użytkownika należy doliczyć 30 litrów (według rankingo). Zamrażarka może być wbudowana u góry, na dole lub wewnątrz. Największe modele lodówek otwierają się w obie strony. Każdy klient ma inne potrzeby i powinien zastanowić się nad ilością produktów, które zazwyczaj przechowuje. Duże rodziny i miłośnicy gotowania z pewnością wymagają większej ilości przestrzeni.
Komfort użytkownika
Co wpływa na codzienny komfort użytkowania lodówki? Dużym udogodnieniem są technologie bezszronowe, które utrzymają optymalny system cyrkulacji powietrza i stały poziom wilgotności. Dzięki nim nie ma konieczności rozmrażania lodówki. Szron nie będzie osadzać się na ściankach i drzwiach urządzenia. Kolejną kwestią jest łatwość czyszczenia półek. Najbardziej polecane jest szkło hartowane, które wykazuje dużą odporność na zarysowania i pozwala na szybkie starcie zabrudzeń. Rozlany jogurt, rozbite jajko, dziurawy kartonik z sokiem… Takie sytuacje nie muszą być powodem stresu i uporządkowanie bałaganu na półce nie zajmie dużo czasu.
Na komfort życia mieszkańców wpływa również wysokość rachunków za prąd. To dobry powód, by sięgnąć po sprzęty o wysokiej klasie energetycznej. Lodówki A+++ lub A++ będą bardziej przyjazne dla środowiska i ekonomiczne w użytkowaniu. Wystarczy zapoznać się z opisem produktu, w którym określa się roczne zużycie prądu i koszty eksploatacji urządzenia.
Inne funkcje i udogodnienia
Lodówka musi przede wszystkim utrzymywać optymalną temperaturę. Nowoczesne sprzęty dają w tej kwestii dużą stabilność i mogą doskonale radzić sobie nawet w przypadku awarii zasilania. Parametry utrzymania temperatury różnią się w zależności od wybranego modelu. W przypadku chłodziarko-zamrażarek czas prawidłowego działania bez prądu wynosi od 4 do nawet 44 godzin. Warto pamiętać, by w czasie problemów z zasilaniem ograniczyć otwieranie drzwi lodówki. Powszechnym rozwiązaniem jest alarm niedomkniętych drzwi i wskaźnik wzrostu temperatury. Większość modeli dostępnych na rynku ma intuicyjne systemy ustawień, dzięki czemu można łatwo określić ilość stopni panujących w chłodziarce i zamrażarce.
Niektóre urządzenia wyposażone są w dodatkowe gadżety, takie jak dystrybutory wody i lodu. Stosunkowo nowym rozwiązaniem są ekrany dotykowe i wbudowany moduł WiFi, który umożliwia zdalne sterowanie z użyciem smartfona. Kalendarz z organizerem, lista zakupów, przepisy kulinarne i przeglądarka internetowa… Takie dodatki mogą sprawdzić się u osób, które cenią nowoczesne technologie i zainteresowane są funkcjonalnościami smart dom. Można rozważyć je przy większym budżecie. Jednak najlepiej skoncentrować się na bazowym wyposażeniu, ilości i jakości szuflad oraz półek.
Określenie listy priorytetów pomoże w podjęciu świadomej decyzji. Lepiej gdy lodówka jest sprzętem dopasowanym do indywidualnych wymagań i potrzeb swojego użytkownika. Musi dobrze pasować do przestrzeni kuchennej i pozwalać na przechowywanie optymalnej ilości produktów.