Spóźniona odpowiedź
Bywa tak, że nawet po błyskawicznej aplikacji na ogłoszenie zamieszczone np. na Pracuj.pl
nie otrzymujemy równie szybkiej odpowiedzi. Musimy zdać sobie jednak sprawę, iż procesy rekrutacyjne w wielu firmach trwają ok. 2- 3 tygodni. Zbierane są CV od wielu kandydatów, a następnie przeprowadzane są wstępne czynności rekrutacji. Musimy uzbroić się w cierpliwość i nie zniechęcać się zbyt szybko. W razie pytań powinniśmy grzecznie i niezbyt ofensywnie skontaktować się z firmą, do której aplikowaliśmy bądź do jej działu HR.
Różne media – jeden czas oczekiwania
Sposób złożenia CV bądź wysłania go nie ma przeważnie wpływu na sam proces rekrutacji. Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których np. nasz życiorys wpadnie do SPAM-u rekrutera, jednak przeważnie komunikacja nie stanowi dużego problemu. Największe problemy mogą być przy wysyłaniu CV pocztą, najmniejsze zaś, gdy sami zaniesiemy je do siedziby interesującego nas przedsiębiorstwa.
Co wydłuża czas oczekiwania na odpowiedź?
Odpowiedź na naszą aplikację najbardziej spowalnia sposób przeprowadzania procesu rekrutacyjnego oraz niska kultura pracy wielu firm. Może się bowiem okazać, że nawet po odrzuceniu naszej kandydatury, nie zostaniemy o tym poinformowani. Warto więc wysyłać wiadomości do działu HR lub rekrutera, z którym utrzymujemy kontakt, aby być na bieżąco z informacjami o naszym statusie. Czas oczekiwania może się również wydłużyć ze względu na chaos w strukturach wybranej firmy i fakt, że decyzję o przeprowadzeniu rozmowy rekrutacyjnej podejmuje kilka osób np. kierownik i właściciel.