Zbyt duża objętość
Wiele osób sądzi, że im dłuższe napiszą CV, tym lepiej zostanie ocenione. Tymczasem powinieneś pamiętać, że osoba przeprowadzająca selekcję CV nie ma czasu na zagłębianie się w przydługą i zawiłą lekturę. Zbyt duża objętość życiorysu może spowodować odrzucenie go przez rekrutera. Optymalna długość CV nie powinna przekraczać jednej strony A4 lub w przypadku osób z bogatym doświadczeniem zawodowym – dwóch stron.
Nieistotne informacje
Osoba oceniająca CV oczekuje konkretnych informacji, które są istotne ze względu na dane stanowisko pracy. Szczegółowe opisywanie wszystkich miejsc w jakich pracowałeś, wyliczanie ścieżki edukacyjnej od przedszkola czy rozbudowany opis Twojego hobby zdecydowanie nie są dobrym pomysłem podczas redagowania życiorysu. Przeczytaj uważnie informacje zawarte w ogłoszeniu np. na Pracuj.pl i dokonaj starannej selekcji treści CV. Wybierz tylko te rzeczy, które mają znaczenie pod kątem stanowiska, o jakie się ubiegasz.
Informacje nieprawdziwe
Pisanie w CV nieprawdziwych informacji to fatalny pomysł. Zawyżanie swoich kompetencji i osiągnięć zawodowych jest możliwe do zweryfikowania. Często kandydaci do pracy oszukują przy opisywaniu umiejętności językowych. Jeżeli znajomość języków obcych jest ważna na danym stanowisku, zostanie to sprawdzone w czasie interview. Jeśli okaże się, że przeceniłeś swoje kompetencje, możesz poczuć się bardzo niezręcznie.
Pomimo używania programów do edycji tekstu, wciąż zdarzają się CV z błędami ortograficznymi. Częste są też błędy interpunkcyjne bądź używanie trudnych wyrażeń w niewłaściwym kontekście. Jeżeli masz problem z przelewaniem myśli na papier, poproś kogoś bardziej biegłego w tej dziedzinie, by pomógł Ci zredagować lub skorygować życiorys.