W Polsce emerytura jest wypłacana z ubezpieczenia społecznego i jej wysokość jest bezpośrednio związana z kwotą składek zgromadzonych na indywidualnym koncie danej osoby. Składki z kolei gromadzi się przez całe życie aktywności zawodowej. Wysokość składki uzależniona jest od wynagrodzenia i wynosi 19, 52 proc. podstawy wymiaru wynagrodzenia. W związku z tym wysokość emerytury jest uzależniona od tego czy kobieta pracuje i czy z jej pensji odprowadzane są składki do ZUS.
- Zależność jest prosta. Im dłużej się pracuje i im wyższe osiąga się dochody, tym w przyszłości nasza emerytura będzie wyższa – mówi Iwona Kowalska regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
„Bogata emerytka - czyli cała prawda o emeryturach” to panel dyskusyjny poświęcony sytuacji kobiet na polskim rynku pracy. Uczestniczki dyskusji poznają sytuację kobiet w polskim systemie emerytalnym, dowiedzą się skąd się biorą rozbieżności w wysokości emerytur kobiet i mężczyzn oraz czy istnieje sposób, by to wyrównać. Halina Chrzanowska z Zakład Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu przedstawi fakty dotyczące emerytur państwowych i opowie o istocie tego systemu.
- Kobiety, z racji swojej pozycji społecznej, zazwyczaj opiekują się dziećmi, co powoduje, że częściej przebywają na zwolnieniach lekarskich (opieka nad chorym dzieckiem). W tym czasie nie są za nieodprowadzane składki na ubezpieczenia – przestrzega Halina Chrzanowska Kierownik Wydziału Obsługi klientów i Korespondencji II Inspektorat we Wrocławiu. - Zajęte macierzyństwem, mniej też angażują się w podejmowanie wyzwań i realizację wielkich projektów, co ma bezpośredni wpływ na wysokość osiąganych dochodów. Nie jest też tajemnicą, że wynagrodzenie kobiet zatrudnionych w Polsce, jest relatywnie niższe, niż mężczyzn pracujących na podobnym stanowisku - dodaje Halina Chrzanowska
Trzeba pamiętać, że kobiety, średnio, żyją dłużej niż mężczyźni, więc dłużej pobierają emeryturę, co dodatkowo obniża jej wysokość. Żeby na starość mieć zabezpieczenie finansowe, które zapewni kobiecie godne życie musi ona pilnować legalności swojego zatrudnienia, czyli tego żeby od jej umowy o pracę - pracodawca płacił składki.
- Na pewno dłuższy okres pracy i solidne opłacanie składek przyczyni się do zgromadzenia większej kwoty na przyszła emeryturę – wyjaśnia Chrzanowska
Według obowiązującego w Polsce systemu emerytalnego, wysokość emerytury wyliczana jest poprzez podzielenie podstawy obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi, w jakim ubezpieczony przechodzi na emeryturę. W związku z tym, oczywiste jest, że dłuższa praca i krótszy czas pobierania świadczenia przyczynią się do uzyskania wyższej emerytury. Jednym ze sposobów na podwyższenie kwoty przysługującego świadczenia emerytalnego, jest gromadzenie składek w trzecim, dobrowolnym filarze emerytalnym oraz zwykłe oszczędzanie „na starość”.
- Taka konferencje jak „Bogata emerytka-czyli cała prawda o emeryturach” mają jasny cel, czyli przekazanie uczestniczkom spotkania rzetelnej informacji tak, aby kobiety miały szansę podjęcia słusznych, najlepszych dla nich, wyborów dotyczących samej pracy j terminu przejścia na emeryturę – mówi rzeczniczka ZUS - To my same podejmujemy decyzję, czy i w jaki sposób zadbamy o bezpieczeństwo życia na emeryturze, czyli decydujemy kiedy rozpocząć pracę czy pozostać na rynku pracy, czy też skorzystać z przywilejów, np. emerytalnych - dodaje.
Istotne jest, aby tego rodzaju decyzje podejmować świadomie i móc wybierać w oparciu o korzyści, a nie podpowiedzi osób znajomych, które mogą również nie mieć właściwych informacji. Udział w konferencji jest też doskonałą okazją na poszerzenie perspektyw, poznanie zdania innych osób i zasięgnięcia wiedzy u ekspertów w danej dziedzinie oraz przedstawienia własnego punktu widzenia, i zweryfikowania własnej wiedzy. Uczestniczki spotkania poznają również różne sposoby na inwestowanie w długim okresie tak żeby zgromadzić kapitał do wykorzystania w jesieni życia. Panel dyskusyjny wraz z pytaniami ze strony publiczności zostanie nagrany i udostępniony w IInternecie.
Panel "Bogata emerytka - cała prawda o emeryturach" odbędzie się we Wrocławiu 3 kwietnia 2017 r., na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego w sali 2D. W programie:
- Halina Chrzanowska, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Prawdy i mity o finasowaniu systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce
- Jarosław Jezierski, Nowoczesne Zarządzanie Biznesem, Oszczędzanie oraz inwestowanie długoterminowe
- Paweł Gluza, Platinum Eye, Zabezpiecz się i ubezpiecz się
- Prof. dr hab. Urszula Kalina-Prasznic, Uniwersytet Wrocławski, Kobieta w systemie emerytalnym
|
Napisz komentarz
Komentarze