– To była potrzeba rynku. Od dłuższego czasu widzieliśmy, że osoby ubiegające się o dotację – mające świetny pomysł na biznes, dobrze napisany wniosek, często mają problem z ostatnim elementem – poręczycielami. Znalezienie dwóch osób, które spełniają kryteria, czyli mają zarobki na poziomie 150% pensji minimalnej, czyli aktualnie 3000 zł, nie było wcale proste. Teraz wystarczy jeden poręczyciel, a drugim gwarantem będzie mógł być Fundusz. Mamy nadzieję, że to rozwiązanie ułatwi proces ubiegania się o dotację na własny biznes i że się przyjmie – mówi Agnieszka Walawska.
Rozmowy na temat takiego rozwiązania trwały między PUP-em i FPKPD od czerwca ubiegłego roku, kiedy to prezes Dorota Sało prezentowała ofertę Funduszu na Powiatowej Radzie Rynku Pracy. Przez ostatnie miesiące trwały uzgodnienia, praca nad nowymi dokumentami, a porozumienie jest kropką nad „i” tych wspólnych ustaleń. Fundusz Poręczeń Kredytowych Powiatu Dzierżoniowskiego będzie mógł poręczyć do 75% kwoty dotacji, która w tym roku może wynosić nawet 22 tys. zł. Nabór wniosków o przyznanie dotacji ruszył 1 lutego.
– Takie rozwiązania stosowane są w wielu miejscach w Polsce. Z punktu widzenia naszego Funduszu Poręczeń Kredytowych jest to realizacja misji wspierania przedsiębiorczości. Cieszę się, że mogliśmy wyjść naprzeciw potrzebom przyszłych przedsiębiorców i mam nadzieję, że będą chętnie z tej formy poręczenia korzystać – podkreśla Dorota Sało.
Napisz komentarz
Komentarze