Zawarcie umowy o współpracy przy realizacji programu odbyło się 30 listopada w siedzibie Ministerstwa Rozwoju w Warszawie. Zgodnie z porozumieniem samorząd województwa powierzył Bankowi Gospodarstwa Krajowego rolę operatora finansowego. Bank zajmie się wyborem pośredników finansowych, których zadaniem będzie stworzenie korzystnych instrumentów finansowych dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców oraz osób bezrobotnych, chcących założyć własną firmę. Wśród form pomocy znajdą się m.in. niskooprocentowane mikropożyczki, kredyty i poręczenia.
- W sumie to ok. 756 mln złotych, które będzie można przeznaczyć na rozbudowę istniejących przedsiębiorstw, inwestycje w sprzęt produkcyjny i nowoczesne rozwiązania prowadzące do zwiększenia skali działalności firmy oraz wzbogacenia jej oferty. Szacujemy, że z pomocy może skorzystać nawet kilka tysięcy beneficjentów. – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.
Oprócz kredytów rozwojowych, w programie dostępne będą też pożyczki na przedsięwzięcia zwiększające efektywność energetyczną firm i umożliwiające produkcję energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.
Umowa między województwem i Bankiem Gospodarstwa Krajowego ma obowiązywać do 2023 roku. Porozumienie podpisało też siedem innych województw, które zdecydowały się na współpracę z BGK. W sumie rozdzieli on prawie 1,5 mld złotych na rozwój przedsiębiorczości.
Napisz komentarz
Komentarze