„U/RODZINY” to międzypokoleniowa humoreska o rodzinnej więzi, która zostaje wystawiona na próbę. To także pastisz obowiązujących metod wychowawczych i wszechobecnych telewizyjnych ikon takich, jak m.in. Perfekcyjna Pani Domu czy Superniania, zakropiony dawką humoru i refleksji.
Widowisko jest interaktywną zabawą z publicznością, która ma szansę przetestować najnowocześniejsze metody Superbohatera, zaprzyjaźnić się z najmłodszą bohaterką spektaklu, by w końcu stać się gościem na urodzinowym przyjęciu.
Jak co roku, wszystkie sezonowe karnety wezmą udział w losowaniu nagród, które odbędzie się po zakończeniu przedstawienia.
Przez lipiec i sierpień Teatr będzie zamknięty dla widzów. Wszystkim naszym widzom życzymy pełnych niezapomnianych wrażeń wakacji i zapraszamy we wrześniu.
„U/RODZINY”
scenariusz, reżyseria i oprawa plastyczna: Ewelina Ciszewska
muzyka: Konrad Rogiński / wyk. YanTa
efekty dźwiękowe: Seweryn Mrożkiewicz
obsada: Anna Jezierska, Bożena Oleszkiewicz, Aleksandra Paprocka-Paszczyk, Jakub Grzybek, Paweł Kuźma, Paweł Pawlik
grupa wiekowa: familijny
czas trwania spektaklu: 50 minut
Cena biletu: 18 zł (normalny), 16 zł (ulgowy)
REZERWACJA poniedziałek – piątek (w dni robocze) w godz. 900-1500 tel. 74 666 73 40.
KASA BILETOWA czynna godzinę przed spektaklem tel. 74 666 73 41.
PREMIERA „zrozumieć GIAURA”
W TEATRZE LALKI I AKTORA W WAŁBRZYCHU
25 czerwca o godz. 17.00 w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu odbędzie się premiera spektaklu „zrozumieć GIAURA” (dla widzów 13+) w reż. Martyny Majewskiej.
„zrozumieć GIAURA” to spektakl dla młodzieży w wieku szkolnym, która spotka się
z „Giaurem” George’a Byrona w postaci lektury. Młodzi realizatorzy biorą na warsztat bardzo trudny pod względem językowym poemat romantyczny i starają się uczynić go zrozumiałym dla współczesnego, młodego widza.
Siła „Giaura” tkwi w ponadczasowej opowieści o silnych emocjach. To poemat o miłości, zdradzie i śmiertelnej zemście. Przetłumaczony przez Adama Mickiewicza utwór jest przepełniony archaicznym i egzotycznym słownictwem. Zostaje przeniesiony we współczesne realia, żeby jego treść stała się bardziej dostępna. Silne napięcia emocjonalne pomiędzy bohaterami romantycznymi: Giaurem, Hassanem i Leilą zostają przeniesione do… współczesnego gimnazjum.
Ciężarem gatunkowym zostaje obarczony romans pomiędzy tajemniczą nauczycielką – Panią Miss Magister, a dwoma zakochanymi w niej uczniami. Akcja „zrozumieć GIAURA” rozgrywa się na sali gimnastycznej oraz w jasnym mieszkaniu nauczycielki. Oryginalny tekst poematu zaczyna tajemniczo wplatać się w życie bohaterów, kiedy okazuje się, że doświadczają tych samych silnych emocji co postaci „Giaura”. Twórcy przedstawienia skupiają się na sensie i wydźwięku emocjonalnym historii Giaura, bo ludzkie emocje są ponadczasowe, ponad językiem, ponad epokami. Zemsta powodowana zazdrością może być zupełnie współczesnym zjawiskiem.
Najważniejszym instrumentarium w spektaklu jest zestaw perkusyjny na żywo, nadający grze aktorów dynamiczny rytm, będący odpowiednikiem klasycznej formuły mickiewiczowskiego jedenastozgłoskowca . Bardzo współczesna muzyka Dawida Majewskiego dopełnia dziwnej, ciężkiej atmosfery, która towarzyszy zakazanemu romansowi. Minimalistyczna scenografia Anny Haudek precyzyjnie nakłada na siebie dwie realistyczne przestrzenie, tworząc bohaterom zupełnie odrealniony, intrygujący świat.
Obok kreacji aktorskich pojawi się również tajemnicza lalkowa forma przypominająca kołtun skłębionych włosów, w których zagnieździło się ZŁO… Zło góruje nad wszystkim. „Zło napędza. Zło płynie. Zło podnieca. Zło pochodzi z samego serca, ze środka, bo na początku było zło i już nigdy nie przestało być…”.
„zrozumieć GIAURA” wg George’a Byrona
Adaptacja i reżyseria: Martyna Majewska
Scenografia i kostiumy: Anna Haudek
Muzyka: Dawid Majewski
Obsada: Aleksandra Paprocka-Paszczyk, Jakub Grzybek, Paweł Kuźma, Paweł Pawlik
Grupa wiekowa: 13+
Czas trwania spektaklu: 60 minut
Cena biletu na spektakl premierowy: 25 zł
REZERWACJA poniedziałek – piątek (w dni robocze) w godz. 900-1500 tel. 74 666 73 40
KASA BILETOWA czynna godzinę przed spektaklem, tel. 74 666 73 41
Napisz komentarz
Komentarze