Do otrzymanej kwoty powiat dołoży 13.000 zł. Dzięki tym środkom szkolne biblioteki wzbogacą się w nowe książki (nie mogą to być podręczniki). Decyzje o tym, jakie to będą książki nie podejmą tylko nauczyciele czy bibliotekarze. Swoje preferencje przedstawią samorządy uczniowskie i rady rodziców. Uwzględnione mają być także potrzeby uczniów niepełnosprawnych.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa obejmuje nie tylko dofinansowanie do zakupu książek. Placówki, które je dostaną mają dodatkowo obowiązek podjęcia współpracy z bibliotekami publicznymi w kwestii planowania zakupu książek i wymiany informacji na temat wydarzeń promujących czytelnictwo. Na terenie każdej szkoły powinno zostać zorganizowane z udziałem uczniów przynajmniej jedno wydarzenie promujące czytelnictwo, a każdy oddział szkolny ma przygotować projekt z wykorzystaniem księgozbioru bibliotecznego.
W akcję włączą się również rodzice, dla których zostanie zorganizowana pogadanka o wpływie czytania na rozwój dzieci i młodzieży. Natomiast praca szkolnych bibliotek będzie rozplanowana tak, żeby uczniowie mieli dostęp do książek w czasie ferii zimowych i letnich.
Zakup nowych książek i przeprowadzenie powyższych działań ma nastąpić do końca bieżącego roku.
Napisz komentarz
Komentarze