Polskie Kresy Wschodnie wniosły nieoceniony wkład do dziedzictwa historyczno-kulturowego Polski. Lwów, Wilno, Tarnopol, Stanisławów, Krzemieniec i wiele innych miejsc bliskich sercu , dawne kresy Rzeczpospolitej, to rodzinne strony wybitnych artystów, ludzi nauki, polityki, ale przede wszystkim setek tysięcy Polskich rodzin zamieszkujących wsie , miasteczka i miasta. W wyniku przesunięcia, granic po II wojnie światowej, ponad 1500 000 naszych rodaków musiało opuścić wschodnie tereny i ruszyć w nieznane.
Dzierżoniowska ziemia stała się nowym domem dla wielu Polaków w tym także przybyłych z terenów Kresów Wschodnich II RP. Kresowiacy kultywują pamięć o terenach rodzinnych, nie tylko poprzez pamiątki, zdjęcia czy dokumenty ale i przekazywanie prawdziwych historii.
Na wystawie prezentowanej w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa zebrano eksponaty, które przywieźli ze sobą Kresowianie, a związane z życiem codziennym , w tym pamiątki, fotografie, dokumenty, sprzęty, narzędzia. Będzie można zobaczyć pamiątki związane
z wieloma miejscami kresowymi m.in. ze Lwowem w tym z jego obroną. Przedstawiona została architektura jak i rozwój gospodarczy Kresów II RP, ze znanymi wytwórniami okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz huculska kolekcja zdobionej ceramiki i drewnianego rękodzieła.
Napisz komentarz
Komentarze