Wystąpili soliści: Małgorzata Rodek – sopran, Magdalena Kulig - alt, Piotr Nikiel - tenor, Makarij Pihura – bas oraz chór i orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny pod dyrekcją Mirosława Macieja Banacha.
Muzyka w “Litaniach Ostrobramskich” Moniuszki pełna jest nawiązań do polskiego folkloru, dlatego nieprzypadkowo dyrekcja Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego Magdalena Kulig (dyrektor generalna) oraz Magdalena Blum (dyrektor artystyczna) wybrały Zespół Pieśni i Tańca “Śląsk” im. Stanisława Hadyny do współpracy nad tymi zapomnianymi a bardzo pięknymi, i wzruszającymi kompozycjami sakralnymi Stanisława Moniuszki.
Główne walory “Litanii Ostrobramskich” przedstawionych na niedzielnym koncercie to pomysłowość harmoniczna, subtelna i zarazem barwna instrumentacja, oddana przez orkiestrę Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Inwencja melodyczna o wyjątkowej szlachetności, o czym świadczył bardzo dobry dobór kwartetu solistów, Małgorzaty Rodek, Magdaleny Kulig, Piotra Nikiel i Makarego Pihury i wreszcie fragmenty chóralne urzekające atmosferą polskości, osiągane nie tylko przez taneczne rytmy i intonacje zbliżone do rodzimego folkloru, charakterystycznego dla chóru Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, który uwiódł publiczność pięknym brzmieniem, różnicami dynamicznymi od piano do forte fortissimo przyprawiając słuchaczy o niemałe emocje. Nad całością artystyczną czuwał temperamentny dyrygent Mirosław Maciej Banach.
Następny koncert Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego już 19 czerwca o godz. 19. w Pałacu Kamieniec, wystąpi polsko - francuskie Duo del Gesù
Arnaud Kaminski - skrzypce (FRANCJA)
Krzysztof Tymendorf - altówka (POLSKA)
Napisz komentarz
Komentarze