Tego dnia, a raczej nocy bo rzecz miała miejsce „grubo” po godzinie 24, z mieszkania w budynku przy ul. Słonecznej 16 w Bielawie zespół pogotowia ratunkowego zabrał jedną z mieszkanek, która źle się poczuła. W mieszkaniu pozostały trzy osoby w tym dwoje dzieci. Pani Aneta Śmieja wykazując się mądrością sytuacyjną, wyszła ze swojego mieszkania zabierając ze sobą czujnik tlenku węgla i poszła do mieszkania sąsiadki. Okazało się, że wewnątrz panuje wysokie stężenie tlenku węgla, silnie trującego gazu nazywanego potocznie „czadem”. Natychmiast przybył zespół pogotowia ratunkowego, który zabrał dwoje dzieci do szpitala celem przebadania. Strażacy potwierdzili swoimi urządzeniami pomiarowymi obecność tlenku węgla w mieszkaniu, spowodowanego przypuszczalnie nieprawidłowym działaniem kotła grzewczego zasilanego gazem. Dzięki odpowiedzialności, wiedzy i intuicji pani Anety udało się uniknąć ogromnej tragedii.
Doceniając bohaterską postawę mieszkanki powiatu, Starosta dzierżoniowski Janusz Guzdek przekazał wyrazy uznania. Podziękowania złożył również p.o. Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Dzierżoniowie st. kpt. Aleksander Kucharczyk, które w jego imieniu oraz wszystkich strażaków przekazał st. kpt. Arkadiusz Kleban, naczelnik wydziału operacyjno-kontrolno-rozpoznawczego KPPSP w Dzierżoniowie.
Starosta Dzierżoniowski wspólnie z Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Dzierżoniowie oraz innymi partnerami od kilku lat realizują na terenie powiatu, ogólnopolską akcję pn. „Nie dla czadu”, która ma na celu podniesienie świadomości mieszkańców o zagrożeniu zatruciem tlenkiem węgla. W ramach realizowanych akcji są organizowane spotkania z mieszkańcami, ogłaszane konkursy oraz przekazywane w dużych ilościach czujniki tlenku węgla i dymu zakupywane głównie przez stowarzyszenie „Bezpieczna Gmina – Bezpieczny Powiat” w Dzierżoniowie, reprezentowane przez prezesa Aleksandra Kucharczyka.
– Czujnik tlenku węgla to najlepsze zabezpieczenie przed trującym czadem. Cieszę się, że wśród mieszkańców powiatu są osoby, które stosują to urządzenie – starosta Janusz Guzdek. – Potwierdzają one, że prowadzone przez nas akcje nie tylko mają sens, ale też duże znaczenie.
– Dzięki prowadzonym na szeroką skalę działaniom edukacyjno-prewencyjnym oraz takim bohaterskim postawom, jaką wykazała się pani Aneta Śmieja, w ciągu pięciu ostatnich lat w całym kraju udało się ograniczyć o połowę liczbę ofiar śmiertelnych w zdarzeniach związanych z zatruciami tlenkiem węgla, - dodał st. kpt. Arkadiusz Kleban z KPPSP w Dzierżoniowie.
Info: st. kpt. Arkadiusz Kleban – oficer prasowy.
Napisz komentarz
Komentarze