Już od piątku 1 kwietnia rodzice i opiekunowie dzieci będą mogli składać wnioski o wypłatę świadczeń z programu Rodzina 500+. Obsługą rządowego programu zajmuje się dzierżoniowski Ośrodek Pomocy Społecznej.
Głównym celem programu jest pomoc w wychowywaniu dzieci. Wypłacane przez samorządy pieniądze mają częściowo pokrywać koszty związane z zaspokojeniem potrzeb życiowych. O to świadczenie mogą ubiegać się rodzice, opiekunowie prawni i opiekunowie faktyczni dziecka.
Wypłaty przysługują na:
- każde drugie i kolejne dziecko, bez względu na dochody rodziny;
- pierwsze dziecko, jeśli dochód na osobę nie przekracza 800 zł;
- pierwsze dziecko, jeśli dochód na osobę nie przekracza 1200 zł, a którekolwiek z dzieci w rodzinie jest niepełnosprawne.
Świadczenie przysługuje do momentu ukończenia przez każde dziecko 18-stego roku życia.
Pierwszy okres, na który ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego, rozpoczyna się 1 kwietnia 2016 r. i kończy 30 września 2017 r. W przypadku ustalania prawa do świadczenia wychowawczego na pierwszy okres, rokiem kalendarzowym, z którego dochody stanowią podstawę ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego, jest rok 2014.
Wzór wniosku, dostępny jest między innymi na stronie www.opsdzierzoniow.pl. Wnioski i można składać osobiście, za pośrednictwem Poczty Polskiej, przez internet. E-wniosek można złożyć korzystając z portalu emptia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS, ePUAP oraz poprzez bankowości elektroniczną.
Jeśli wnioskujemy o świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dziecko nie musimy dołączać do wniosku żadnych dodatkowych dokumentów. Jeśli staramy się o świadczenie wychowawcze na pierwsze lub jedyne dziecko w rodzinie, to trzeba pamiętać, że w takich przypadkach obowiązuje kryterium dochodowe. Stąd konieczność dołączenia oświadczenia dokumentującego wysokość dochodu niepodlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (jeśli członkowie rodziny osiągają takie dochody), oświadczenie o deklarowanych dochodach osiąganych przez osoby podlegające przepisom o zryczałtowanym podatku dochodowym (jeśli członkowie rodziny osiągają takie dochody), dokumenty (w tym oświadczenia) potwierdzające utratę lub uzyskanie dochodu w przypadku zmian sytuacji dochodowej.
W zależności od okoliczności indywidualnej sprawy Ośrodek Pomocy Społecznej będzie mógł zażądać udokumentowania innych, istotnych dla prawidłowego przyznania świadczenia wychowawczego, okoliczności. Zasadą jest jednak, że ich udokumentowanie może się odbyć poprzez złożenie odpowiedniego oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenia fałszywych zeznań. Gdy wniosek zostanie wysłany drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu: empatia.mrpips.gov.pl, cała korespondencja będzie mogła być prowadzona również drogą elektroniczną. Natomiast sprawy z wniosków złożonych przy użyciu PUE ZUS i systemu bankowego, załatwiane będą drogą pisemną.
Reklama
DZIERŻONIÓW GOTOWY DO OBSŁUGI PROGRAMU "RODZINA 500+"
Co trzeba zrobić by pieniądze trafiały na konto? Czy wnioski trzeba składać osobiście? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania znajdą Państwo poniżej.
- 30.03.2016 12:51 (aktualizacja 30.09.2023 02:45)
Reklama
Komentarze