Tym razem na wernisaż wystawy „Turystyka w Górach Sowich”, połączony z wykładem dra hab. Tomasza Przerwy „Dzieje turystyki w Górach Sowich”, oraz promocją książki „Góry Sowie. Schroniska górskie na dawnych pocztówkach i zdjęciach”. W środę 15 kwietnia od godzinie 17.00 w Muzeum Miejskim będzie można spotkać największych pasjonatów Gór Sowich i ich historii.
Schroniska czynne współcześnie w Górach Sowich można policzy na palcach jednej ręki. Nie zawsze tak było, o czym świadczy zawartość najnowszej książki poświęconej temu popularnemu wśród turystów pasmu, a zatytułowanej "Góry Sowie. Schroniska górskie na dawnych pocztówkach i zdjęciach". Tomasz Przerwa i Jacek Grużlewski, pod których redakcją powstała publikacja, piszą, że jest ona owocem ich wspólnych pasji: umiłowania Gór Sowich, potrzeby pogłębiania wiedzy o przeszłości regionu oraz sentymentu do starych zdjęć i pocztówek.Dzięki ich zaangażowaniu powstała książka niezwykła, swoista encyklopedia schronisk sowiogórskich.
Opisanych zostało czterdzieści obiektów, które oddają charakter przedwojennej turystyki w Górach Sowich i Wzgórzach Włodzickich oraz złożony charakter ówczesnej bazy turystycznej. Podobnie szerokiego i pogłębionego opracowania/albumu dla polskiej części Sudetów nie przygotowano - tym bardziej należy docenić wartość omawianego przedsięwzięcia. Każdy opis ilustrowany jest zdjęciami, grafikami i pieczątkami schronisk, poprzez które można m.in. śledzić zmiany zachodzące w wyglądzie tych obiektów. Rzetelne opisy zostały oparte na informacjach pochodzących z przedwojennych publikacji i czasopism turystycznych oraz zachowanych materiałów archiwalnych. Zebrano w nich podstawowe fakty historyczne, jak również wiele ciekawostek i opowieści ubarwiających dzieje schronisk i przypominające osoby z nimi związane.
O Górach Sowich napisano już wiele książek. W dziesiątkach możemy liczyć dzieła opisujące kompleks Riese. Na półkach miłośników regionu znajdują się też opracowania poświęcone turystyce, czy poszczególnym miejscowościom. Książka "Góry Sowie. Schroniska górskie na dawnych pocztówkach i zdjęciach" zasługuje jednak na szczególną uwagę. Połączono w niej siły historyków i kolekcjonerów, których obustronna współpraca przyniosła szereg nowych ustaleń. Wypada podkreślić bogactwo materiału ikonograficznego, który zainteresuje nie tylko turystów, ale również badaczy dziejów Gór Sowich. Reprodukcje zdjęć i pocztówek są bardzo dobrej jakości i można je oglądać godzinami, kontemplując pokazane na nich widoki, budynki, wnętrza i ludzi, co rusz znajdując kolejne szczegóły, które umknęły przy poprzednim studiowaniu. Podsumowując, można śmiało powiedzieć, że to książka, którą powinien mieć każdy miłośnik Gór Sowich!
Waldemar Brygier - NaszeSudety.pl
Napisz komentarz
Komentarze