24 funkcjonariuszy wyróżnił Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu - insp. Arkadiusz Golanowski, którzy podczas służby wykazali się: bohaterstwem, męstwem i skutecznym działaniem podczas ratowania ludzkiego życia, skutecznym działaniem w wykrywaniu najcięższych przestępstw oraz zatrzymaniu groźnych, niebezpiecznych przestępców, a także udowodnienia sprawcom winy.
Wśród wyróżnionych znalazł się policjant z Posterunku Policji w Piławie Górnej asp. sztab. Krzysztof Szeptycki, który przyczynił się do uratowania mężczyzny chcącego popełnić samobójstwo oraz będąc po służbie zatrzymał groźnych przestępców na włamaniu do mieszkania.
Dotychczas różne instytucje i mieszkańcy nie mieli wielu możliwości wyróżnienia policjantów, którzy rzeczywiście zasłużyli się w służbie. Na początku grudnia ubiegłego roku wiceminister spraw wewnętrznych i administracji - Jarosław Zieliński skierował do szefów podległych służb, w tym ówczesnego Komendanta Głównego Policji, pismo informujące o przeznaczeniu przez resort nagród dla policjantów o łącznej wysokości blisko miliona złotych.
W piśmie można było przeczytać: proszę o uwzględnienie w typowaniu do wyróżnienia funkcjonariuszy, którzy cechują się szczególnymi osiągnięciami w służbie, a w szczególności wykazali męstwo, dokonali czynów świadczących o ponadprzeciętnej odwadze, skuteczności i inicjatywie w realizacji zadań (...). Takie wytyczne nie pozostawiały miejsca na subiektywną ocenę zasług – liczył się konkret. Nagrody nie dostał więc ktoś zasłużony dla swojego szefa, jeśli nie zrobił czegoś wybitnego w służbie. A takich policjantów można znaleźć przede wszystkim na pierwszej linii, którzy codziennie ratują ludzkie życie, narażając własne. Ale to nie jedyna zmiana wprowadzona przez nowe kierownictwo resortu. Po raz pierwszy możliwość zgłaszania kandydatów do nagród otrzymały też instytucje i osoby spoza Policji. To ważna zmiana, ponieważ pozwoliła nagrodzić tych, którzy rzeczywiście służą ludziom.
KPP w DzierżoniowieOficer Prasowy
podinsp. Mariusz Furgała
Komentarze