– pokazy popremierowe „CYNKOWYCH CHŁOPCÓW” Swietłany Aleksijewicz, w reż. Jakuba Skrzywanka;
- CZYTANIE w ramach cyklu CZARNE NA BIAŁO książki „Białystok. Biała siła, czarna pamięć” Marcina Kąckiego - po CZYTANIU gościć będziemy autora książki
- zapraszamy także na WARSZTATY REPORTAŻU MIEJSKIEGO prowadzone przez Marcina Kąckiego - sobota i niedziela.
CYNKOWI CHŁOPCY
Tekst: Swietłana Aleksijewicz
Przekład: Jerzy Czech
Reżyseria: Jakub Skrzywanek
Na scenie wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego reportaż laureatki Literackiej Nagrody Nobla 2015 – Swietłany Aleksijewicz w realizacji debiutującego reżysera Jakuba Skrzywanka, studenta krakowskiej PWST.
„W każdej kolejnej książce z uporem robię to samo – zmniejszam historię do wymiarów człowieka” – mówi Aleksijewicz. Opisując radziecką interwencję w Afganistanie, przywołuje świadectwa weteranów, pielęgniarek i matek, które odebrały ciała synów, wracające z wojny w cynkowych trumnach. Zderza ze sobą nadzieje i zapał wojenny, poczucie bezsensu i polityczne rozczarowanie.
Pełne poezji i grozy literackie świadectwo o historycznej wojnie w Afganistanie, debiutujący reżyser traktuje jako punkt wyjścia do dyskusji o wojnie jako rozwiązaniu politycznym w ogóle. W czasach pełnych kowbojów, ochoczo głoszących wiarę w rozwiązania militarne, przygotowaliśmy musical przewrotny, ahistoryczno-dokumentalny, antywojenny.
W estetyce Festiwalu Piosenki Żołnierskiej, czerpiąc z filmowych obrazów wojny, ogłaszamy nasz manifest wobec odradzającego się na całym świecie i u nas wojennego entuzjazmu.
Jest to pierwsza teatralna realizacja tego tekstu Noblistki.
Partner Spektaklu: TAURON Dystrybucja S.A.
spektakl gramy:
19 lutego 2016 /piątek / godz. 18.00 / SK – po spektaklu AFTEREK z realizatorami
20 lutego 2016 / sobota/ godz. 19.00 / SK – po spektaklu AFTEREK z realizatorami
21 lutego 2016 /niedziela / godz. 18.00 / Scena Kameralna
MARCIN KĄCKI - CZYTANIE I WARSZTATY REPORTAŻU
19 – 21 lutego 2016 | Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
19 lutego, o godzinie 20:00, w wałbrzyskim Teatrze Dramatycznym kolejna prezentacja w ramach cyklu CZARNE NA BIAŁO, czyli Teatralnej Czytelni Wydawnictwa CZARNE.
Tym razem wałbrzyscy aktorzy zaprezentują fragmenty książki Marcina Kąckiego „Białystok. Biała siła, czarna pamięć”, zabrzmią także specjalnie stworzone na tę okazję piosenki i muzyka na żywo . Gościem spotkania będzie Autor, który opowie o pracy nad książką oraz swoich przygodach i zmaganiach dziennikarskich. Zapraszamy, wstęp wolny!
CZYTANIE - CZARNE NA BIAŁO
„BIAŁYSTOK. BIAŁA SIŁA. CZARNA PAMIĘC”
reżyseria / adaptacja: Maciej Podstawny
muzyka: Anna Stela
teksty piosenek: Łukasz Zaleski /z pomocą Doroty Kowalkowskiej/
czytają: Irena Sierakowska, Michał Kosela, Piotr Mokrzycki
Białystok. Według rankingu „Guardiana” żyje się tam lepiej niż w jakimkolwiek innym polskim mieście, lepiej nawet niż Wiedniu czy Barcelonie. To na Podlasiu mieszkali obok siebie Polacy, Ukraińcy, Białorusini, Żydzi i Tatarzy. To tu narodził się język esperanto i tutaj przyszło na świat pierwsze polskie dziecko z in vitro. Jak doszło do tego, że w medialnym przekazie dominują płonące mieszkania, swastyki na murach, antysemityzm, rasizm i kibolskie porachunki?
19 lutego 2016 /godz. 20:00 / Foyer
ODKRYJ WAŁBRZYCH Z MARCINEM KĄCKIM – warsztaty pisania reportażu
20 i 21 lutego Marcin Kącki poprowadzi warsztaty z pisania reportażu miejskiego
dla mieszkańców Wałbrzycha, pt. „Granica intymności – wysłuchać można wszystkiego, ale czy wszystko można napisać? O tym, gdy wstyd przestaje być barierą w rozmowie, a jedyną granicą jest sumienie reportera”.
Dwudniowe warsztaty odbędą się w Teatrze Dramatycznym w godz. 10.00 – 15.00.
Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy i opłata: 20 zł. Szczegółowych informacji udziela Pedagog Teatru: tel. 74 / 64 88 315, [email protected]
20 lutego po spektaklu „Cynkowi chłopcy” Autor spotka się z widzami ponownie i wraz
z reżyserem Jakubem Skrzywankiem weźmie udział w rozmowie o sztuce reportażu
w literaturze i teatrze.
Marcin Kącki (ur. 1976) – dziennikarz „Gazety Wyborczej”, reporter „Dużego Formatu”. Zajmuje się dziennikarstwem śledczym, społecznym i historycznym. Zdobywca tytułu Dziennikarza Roku w konkursie Grand Press (2007), dwóch nagród „Watergate” przyznawanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich (2007), nagrody Grand Press w kategorii „Dziennikarstwo śledcze” (2007) i nagrody studentów dziennikarstwa „MediaTory” (2007). Był także siedmiokrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii „Dziennikarstwo śledcze, news i reportaż”. Autor książek „Lepperiada”, „Maestro. Historia milczenia”, „Białystok. Biała siła, czarna pamięć”.
REZERWACJA BILETÓW: Biuro Współpracy z Publicznością / tel. 74 648 83 01 (do 03); http://bilety.teatr.walbrzych.pl/
Komentarze