Jeden z nich jest położony przy drodze z Dobrocina do Uciechowa, ukryty w zaroślach w odległości około 400 metrów na północ od kościoła św. Piotra i Pawła w Dobrocinie. Jest w opłakanym stanie, odczytać można tylko jedną z ostatnich zachowanych płyt nagrobnych. Pięć lat wstecz była jeszcze jedna. Widać ślady po "poszukiwaczach skarbów". Upływ czasu i przyroda też zrobiły swoje. Cmentarz zajmuje prostokątny obszar o wymiarach, około 80 na 40 metrów i jest zaznaczony na mapie z 1936 r. W północnej i zachodniej części cmentarza można zauważyć zachowane granitowe słupki ogrodzenia. Gdy w 2014 roku utwardzano i asfaltowano w pobliżu drogi gospodarcze posprzątano zalegające na skraju cmentarza śmieci i prawdopodobnie postawiono drewniany krzyż oraz dwa duże kamienie zaznaczając w symboliczny sposób, że tu znajduje się wejście na cmentarz.
ZAGADKOWY CMENTARZ NA PIASKOWEJ
Przy skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej i Piaskowej w Dzierżoniowie znajduje się zapomniany cmentarz o wymiarach 50 na 30 metrów. Dłuższym bokiem przylegający do ul. Piaskowej, gdzie zachowała się oryginalna podmurówka po ogrodzeniu i słupkach bramowych. Porośnięty jest on kilkudziesięcioletnimi drzewami i kryje w sobie do dziś niewyjaśnioną w pełni zagadkę. Istnieje kilka hipotez; pierwsza z nich mówi, że spoczywają tam rosyjscy żołnierze z XIX wieku, a kolejne chrześcijanie, prawosławni, więźniowie terroru komunistycznego po 1945 roku, grecka społeczność, bezdomni mieszkańcy miasta grzebani przez miasto przed ostatnią wojną jak i po niej. Być może kilka hipotez jest tożsame z tym miejscem. Ostatnio (w 2015 r.) rozmawiałem z panią która mieszka w pobliżu od 1947 roku, wspomina że cmentarz był ogrodzony, zadbany można było większość nagrobków odczytać, ale też były groby zaniedbane. Pamięta, że odbywały się tu pogrzeby, czasami z księdzem i rodziną. Ale większość tylko grabarz i jakiś urzędnik. Pogrzeby odbywały się w dzień do końca lat 60 XX w. Obecnie zachowały się niektóre obmurówki grobów wykonane z kamienia, cegły i betonu. Zachowany jest również ostatni fragment po betonowym krzyżu prawosławnym.
CMENTARZ BERGMANA
Cmentarz ,,Bergmana" znajdował się za obecnym kinem ,,Zbyszek" w Dzierżoniowie. Powstał w 1845 roku. Protestancka gmina kościelna w latach 30. XX wieku, przebudowała część cmentarza na kościół naturalny, latem odprawiano tam msze. Do obecnych czasów zachował się krąg dawnego letniego kościoła w południowej części parku.
Komentarze