Funkcjonariusze Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej w Kłodzku, CBŚ i Wydziału Wywiadu Skarbowego w Opolu rozbili kilkunastoosobową zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się nielegalnym obrotem wyrobami akcyzowymi. Wspólne działania doprowadziły do zatrzymania 12 osób i zabezpieczenia około 1,5 tony krajanki tytoniowej, 4 ton liści tytoniu, ponad 100 tys. sztuk papierosów pochodzących z przemytu oraz blisko 4000 litrów alkoholu etylowego bez polskich znaków akcyzy. Straty Skarbu Państwa powstałe w wyniku tego procederu sięgają ponad miliona złotych.
Funkcjonariusze Straży Granicznej i CBŚ od dłuższego czasu pracowali nad rozpracowaniem zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się nielegalnym wprowadzaniem na terytorium kraju wyrobów objętych akcyzą.
Zatrzymań dokonano 10 września br. jednocześnie w kilkudziesięciu miejscach na terenie województwa dolnośląskiego, opolskiego i małopolskiego. Zatrzymano 12 osób w wieku od 19 do 51 lat. W miejscach zamieszkania, zameldowania i prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby podejrzane funkcjonariusze przeszukali garaże, pomieszczenia gospodarcze, magazyny i pojazdy.
W trakcie działań zabezpieczono około 1,5 tony krajanki tytoniowej, blisko 4 tony liści tytoniowych i około 4.000 litrów alkoholu etylowego. Ujawniono ponad 100.000 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy różnych marek przemycone zza wschodniej granicy, a także 2 maszyny do cięcia tytoniu, urządzenie do uzdatniania tytoniu, wagi elektryczne, noże do cięcia, kanistry z cieczą służącą do aromatyzowania tytoniu, 200 opakowań podrobionej VIAGRY, komputery przenośne oraz kilkadziesiąt telefonów komórkowych. Do sprawy zabezpieczono gotówkę w walucie polskiej i zagranicznej przekraczającej 200 tys. zł. oraz pojazdy o łącznej wartości około pół miliona zł.
Dokonane zatrzymania, przeszukania, zabezpieczenie dowodów przestępczej działalności i zajęcie mienia wymagało wielu przygotowań i skoordynowania działań blisko 100 funkcjonariuszy z różnych jednostek policji i służb. W realizacji sprawy uczestniczyli funkcjonariusze Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej w Kłodzku oraz funkcjonariusze CBŚ z Opola, Krakowa, Wrocławia, Warszawy, Wydziału Wywiadu Skarbowego w Opolu i policjanci z KPP w Nysie.
12 osobom przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw karno-skarbowe, ponadto 10 osób usłyszało zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, za co grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności. Jeden z zatrzymanych, 35-letni mieszkaniec Kłodzka, usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, za co grozi mu kara do 10-lat pozbawienia wolności. Sąd, na wniosek Prokuratury Okręgowej w Opolu, wobec 6 podejrzanych zastosował areszt na 3 miesiące, wobec pozostałych zastosował dozór policji.
Komentarze