Dzierżoniowska policja apeluje do mieszkańców o ostrożność. W powiecie co jakiś czas pojawiają się oszuści oraz złodzieje, którzy podając się za pracowników różnych instytucji, a nawet członków rodziny, okradają ludzi. Policja ostrzega przed wpuszczaniem do mieszkań osób obcych przedstawiających się jako pracownicy administracji budynków, pracowników energetyki, Caritas, ZUS, inkasentów i domokrążców, oferujących różnego rodzaju artykuły, czy rzekomą pomoc dla osób ubogich. Mimo ostrzeżeń oszustom i złodziejom wciąż udaje się znaleźć osoby łatwowierne, które dają się oszukać. W ostatnim czasie uaktywniły się osoby, które podając się za pracowników NFZ i kurierów oferują masaże oraz przekazy pieniężne, które mają w niedługim czasie nadejść. Następnie wykorzystując nieuwagę mieszkańców kradną pieniądze, dokumenty lub inne cenne przedmioty. Do tego typu incydentów doszło 9 października. W Przerzeczynie-Zdroju młody mężczyzna, podający się za kuriera ukradł kosmetyczkę wraz z pieniędzmi w kwocie 19.000 zł na szkodę 87-letnie kobiety. W Dzierżoniowie dwie młode kobiety, podając się za pracowników NFZ, pod pozorem naliczeniu zwrotu pieniędzy za leki oraz wykonywania darmowych usług masażu ukradły pieniądze w kwocie 8.400 zł na szkodę 88-letniego mężczyzny. W obu przypadkach sprawcy pozostają na wolności.
Pamiętajmy!
Aby czuć się bezpiecznie we własnym domu, nie należy do niego wpuszczać nieznajomych osób, których wizyta nie została zapowiedziana. Osoby podające się za pracowników Caritas, NFZ, ZUS czy innych instytucji lub fundacji powinny mieć identyfikatory z aktualnym zdjęciem. Należny pamiętać, że ci, którzy wchodzą do mieszkania nie zawsze mają dobre intencje. Wystarczy często wykazać się ograniczonym zaufaniem. Jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości należy poprosić o pomoc policję, sąsiada lub kogoś bliskiego. Dobrze jest także unikać okazyjnych zakupów dokonywanych w pośpiechu, na klatce schodowej. Kiedy zatelefonuje wnuczek lub ktoś z rodziny i chce pożyczyć pieniądze, najlepiej upewnić się, że to nie oszust - nie godzić się na przekazanie kosztowności obcym, starać się potwierdzić sytuację poprzez rozmowę z wnuczkiem, bratankiem lub innym członkiem rodziny.
O każdej takiej próbie nawiązania kontaktu, która się nie potwierdza lub pojawiają się jakikolwiek wątpliwości świadczące o podejrzanym działaniu proszę informować policję osobiście lub telefonicznie pod nr 997. Prosimy również o pilną informację w przypadku, gdy w państwa mieszkaniu pojawi się osoba lub osoby podające się za pracownika NFZ.
Źródło: podinsp. Mariusz Furgała KPP w Dzierżoniowie
Napisz komentarz
Komentarze