Niekompetencja i najprawdopodobniej brak wiedzy i umiejętności sprawił, że w tym roku dla Bielawy nie pozyskano sporych zewnętrznych środków finansowych, choć były na wyciągnięcie ręki. Chodzi o niebagatelną kwotę min. 500.000 zł z przeznaczeniem na prowadzenie miejskiego żłobka w ramach resortowego programu "MALUCH". Poprosiliśmy o odpowiedz na pytanie osoby odpowiedzialne za ten stan rzeczy:
Czy Gmina Bielawa ubiegała się w tym roku o dofinansowanie zadania z zakresu organizacji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w ramach resortowego programu „MALUCH” – edycja 2015. Jeśli nie, to jakie są tego powody. W poprzednich latach co roku Bielawa otrzymywała dotację w wysokości około pół miliona złotych i tematem bezpośrednio zajmował się wiceburmistrz dr Andrzej Hordyj, więc w tej chwili odpowiedzialny za to powinien być wiceburmistrz Witold Runowicz, albo wiceburmistrz Małgorzata Greiner.
W odpowiedzi czytamy:
"Bielawa, podobnie jak pozostałe gminy powiatu dzierżoniowskiego, nie ubiegała się o dofinansowanie w ramach tegorocznej edycji programu „Maluch”.
Informujemy niezorientowanych, że dotację na utrzymanie żłobka mogą otrzymać tylko te gminy, które utworzyły swoje żłobki, korzystając z programu "MALUCH". W powiecie dzierżoniowskim funkcjonują tylko 2 żłobki - w Bielawie i Dzierżoniowie, jednak tylko bielawska placówka powstała dzięki "MALUCHOWI". Zatem tylko gmina Bielawa mogła ubiegać się o dotację na utrzymanie swojego żłobka. Natomiast stwierdzenie cyt. "Bielawa, podobnie jak pozostałe gminy powiatu dzierżoniowskiego, nie ubiegała się o dofinansowanie w ramach tegorocznej edycji programu „Maluch”" jest typowym mydleniem oczu, które ma pozwolić na uniknięcie odpowiedzialności za swoją niekompetencję.
W dalszej części pisma z Urzędu Miasta czytamy, że zostały złożone inne wnioski o dofinansowanie, ale nie zmienia to faktu, że pół miliona, które było do wzięcia już się w tym roku nie pojawi i trzeba będzie tę kwotę dołożyć do prowadzenia żłobka z budżetu miasta.
Dalsza część pisma z UM w Bielawie:
"Niezależnie od tego, w kwietniu 2015 roku, Urząd Miejski w Bielawie złożył dwa wnioski o dofinansowanie w ramach rezerwy oświatowej do Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Pierwszy dotyczy pozyskania funduszy na doposażenie stołówek szkolnych, a drugi zakupu sprzętu dla szkół prowadzących edukację włączającą (dla dzieci wymagających specjalnego kształcenia). Natomiast do 15 maja br. zostanie złożony trzeci wniosek o dofinansowanie doposażenia gabinetów profilaktyki zdrowotnej w bielawskich szkołach.
Jednocześnie gmina Bielawa rozpoczęła aplikację w konkursie dotacji ogłoszonym 23 kwietnia 2015 roku przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju pod tytułem „Modelowa rewitalizacja miast”.
O efektach tych działań Urząd Miejski w Bielawie będzie informował na bieżąco."
Komentarze