Remonty dróg – Wrocławskiej, Bielawskiej, Piastowskiej, Świdnickiej, Krasickiego i Spacerowej, rozbudowa ośrodka kultury, przebudowa targu, modernizacja budynku ratusza czy budowa miasteczka ruchu drogowego i placu zabaw przy ul. Brzegowej. To najważniejsze inwestycje, które w minionym roku wykonał Dzierżoniów. Większą część z nich realizowano przy zaangażowaniu zdobytych przez urząd pieniędzy. Za kilka wykonanych w minionym roku inwestycji miasto zapłaciło jedną trzecią ich wartości. Zobacz co powstało w Dzierżoniowie w minionym roku. Informacje o wszystkich inwestycjach wykonanych przez miasto w minionym roku znajdują się na stronie www.dzierzoniow.pl, w zakładce „Urząd/Inwestycje w mieście”.
Remont ulicy Wrocławskiej i Bielawskiej
Wjazd do Dzierżoniowa od strony Wrocławia przeszedł gruntowny remont. Od granic miasta do ronda na skrzyżowaniu ulic Bielawskiej i Piastowskiej drogi zyskały nowe nawierzchnie. Nowe są również chodniki, zatoki autobusowe, wydzielono także ścieżkę rowerową.
Koszt 6.059.253 zł
Finansowanie: 50% miasto, 50% Województwo Dolnośląskie
Remont ul. Piastowskiej i Świdnickiej
Inwestycja, która znacząco poprawiła wjazd do Dzierżoniowa od strony Świdnicy obejmowała remont drogi na odcinku od skrzyżowania z ul. Złotą do skrzyżowania z ul. Kasztanową. Od skrzyżowania z ul. Złotą do skrzyżowania z ul. Kasztanową jest nowa ścieżka rowerowa. Wyremontowano także i chodniki wzdłuż ul. Świdnickiej i części ul. Piastowskiej. Odnowiono również oświetlenie uliczne.
Koszt – 3 402 872 zł
Finansowanie: 65% miasto, 44% Województwo Dolnośląskie
Remont i przebudowa ul. Krasickiego
Nowa nawierzchnia i chodniki oraz rondo na skrzyżowaniu ul. Krasickiego z Prochową powodują, że Krasickiego jeździ się przyjemniej i bezpieczniej. W ramach inwestycji odnowiono oświetlenie drogi i infrastrukturę wodno-kanalizacyjną.
Koszt - 1 450 000 zł
Finansowanie - miasto
Rewitalizacja ul. Spacerowej
Zrealizowano w ramach rewitalizacji staromiejskiego centrum Dzierżoniowa. Jezdnię i chodniki przebudowano w taki sposób, by zachować staromiejski charakter tej części Dzierżoniowa.
Koszt - 497 014 zł
Finansowanie – 100% miasto
Budowa parkingu przy ul. Radiowców
Parking powstał dzięki współpracy miasta i Spółdzielni Perspektywa. Efektem sfinansowanych po połowie prac jest 86 miejsc parkingowych i specjalne miejsca dla osób niepełnosprawnych.
Koszt – 514 893 zł
Finansowanie – miasto 50%, Spółdzielnia Perspektywa 50%
Remont zabytkowego Ratusza Miejskiego
Ratusz Miejski przechodzi prace polegające na odnowieniu i przywróceniu dawnego wyglądu elewacji. Roboty budowlane obejmują także bibliotekę i wieżę ratuszową. Wymienione zostało pokrycie dachowe i instalacja centralnego ogrzewania w bibliotece. Końcowy efekt działań, na które urząd zdobył zewnętrzne dofinansowanie, poznamy w tym roku.
Koszt – 2 319 909 zł
Finansowanie – 30% miasto, 70 UE
Przebudowa targowiska miejskiego
Targowisko ulega całkowitej przemianie. Efektem rozpoczętych w 2011 roku prac jest wyłożona kostką i wyposażona w niezbędne instalacje główna płyta targowiska. Ubiegłoroczne prace to nie koniec inwestowania w rozwój i poprawę warunków na największym w regionie targowisku.
Koszt - 2 000 000 zł
Finansowanie – 50% miasto, 50% UE
Rozbudowa Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury
Nowa sala widowiskowa, studio nagrań, pomieszczenia na warsztaty artystyczne. Wybudowany przez miasto obiekt umożliwi także udział w wydarzeniach kulturalnych niepełnosprawnym mieszkańcom. Z efektów budowy korzystają mieszkańcy zarażeniu „wirusem” kultury.
Koszt - 1 793 091 zł,
Finansowanie – 30% miasto, 70% dotacja z UE
Centrum Aktywizacji Społecznej
Remont budynku dawnej szkoły sportowej prowadzony jest w ramach rewitalizacji miasta. Otwarcie instytucji służącej pomocy osobom chcącym zmienić swoją trudną sytuację w tym roku. Inwestycja obejmuje także budowę Centrum Środowiskowego Domu Samopomocy.
Koszt - 847 000 zł
Finansowanie – 30% miasto, 70%dofinansowanie z UE
Plac zabaw przy ul. Brzegowej
Po wyremontowaniu najdłuższej drogi w miasto realizuje kolejne zadania poprawiające infrastrukturę najstarszej części Dzierżoniowa. Wybudowany placu zabaw jest oświetlony i ogrodzony.
Koszt – 233 291 zł
Dofinansowanie Unii Europejskiej 139 042 zł brutto.
Finansowanie - 30% miasto, 70% Unia Europejska
Budowa Miasteczka Ruchu Drogowego
Oblegane przez najmłodszych tuz po otwarciu miasteczko służyć poznawaniu przepisów, podstawowych zasad zachowania na drodze i uświadamiać zagrożenia drogowe. Pierwszy tego typu obiekt w naszym powiecie powstał na terenie parku, pomiędzy osiedlami Błękitnym, Jasnym i Różanym.
Koszt - 108.603 zł
Finansowanie – 100% miasto
Źródło: Rafał Pilśniak UM Dzierżoniów
Komentarze