Nieodpłatnej pomocy prawnej będą udzielać prokuratorzy w ramach corocznej akcji skierowanej do ofiar przestępstw. Będzie z nich można skorzystać również w dzierżoniowskiej prokuraturze rejonowej. Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw rozpocznie się 25 lutego i potrwa do 2 marca.
W tym roku motywem przewodnim obchodów jest ochrona danych osobowych ofiary przestępstwa. Cele ogólnopolskiej kampanii to udzielanie niezbędnych informacji pokrzywdzonym w zakresie przysługujących im uprawnień jako ofiarom przestępstw. Osoby potrzebujące skorzystać z takich porad zaprasza Prokuratora rejonowa w Dzierżoniowie, ul. Rolna 1.
Nie tylko jeden tydzień
Przypominamy, że całoroczną kampanię związaną z przemocą w rodzinie prowadzą dzierżoniowskie instytucje. Dlatego jeżeli podejrzewasz, że komuś w Twoim otoczeniu dzieje się krzywda – cierpi dziecko, osoba chora nie otrzymuje pomocy, współmałżonkowie stosują przemoc – nie wahaj się stanąć w jego obronie. Wystarczy jeden telefon, by instytucje zajmujące się ofiarami przemocy mogły do nich dotrzeć i udzielić fachowej pomocy. Lepiej się pomylić, niż zostać milczącym świadkiem tragedii. Nawet najmniejszy sygnał świadczący o tym, że komuś dzieje się krzywda, usprawni prowadzenie monitoringu rodzin dysfunkcyjnych i może zapobiec tragedii.
Pomoc znajdziesz w OPS-sie
Na każdą informację czeka Policja pod numerem 997 lub 112 oraz Ośrodek Pomocy Społecznej pod numerem 74 632 11 29 wew. 117. Ofiary przemocy mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy Ośrodka Interwencji Kryzysowej przy ul. Nowowiejskiej 73 w Dzierżoniowie, tel. 74 831 24 54 lub zadzwonić na ogólnopolską „Niebieską Linię” – tel. 22 668 70 00. Dla osób dorosłych przeżywających kryzys emocjonalny jest również dostępny telefon zaufania – 116 123. Ośrodek Pomocy Społecznej przy współpracy z dzierżoniowską policją prowadzi monitoring rodzin dysfunkcyjnych, w których istnieje podejrzenie występowania problemu alkoholowego oraz przemocy domowej. Bardzo często dotarcie do osób krzywdzonych możliwe jest tylko właśnie dzięki informacjom uzyskiwanym od mieszkających w sąsiedztwie osób. Telefony kontaktowe prowadzonej przez OPS kampanii „Przemoc można zatrzymać” to (74) 831-13-20, lub 514-180-740.
Napisz komentarz
Komentarze