Ponad 1500 kilometrów nowoczesnych światłowodów i przepustowość do 100 gigabitów na sekundę. To parametry Dolnośląskiej Sieci Szerokopasmowej (DSS) – jednej z największych inwestycji realizowanych w regionie w ostatnich latach. Jej celem jest dotrzeć do miejscowości, w których ciągle są kłopoty z szerokopasmowym dostępem do sieci.
Warta ponad 215 mln złotych, nowoczesna sieć światłowodowa powstanie w ciągu dwóch lat. Pomoże zlikwidować tzw. „białe plamy” czyli miejsca, w których z powodu braków w infrastrukturze telekomunikacyjnej mieszkańcy mają ograniczone możliwości podłączenia się do Internetu. Właścicielem DSS, po jej wybudowaniu, pozostanie samorząd Województwa, jednak to nie on będzie dostarczał Internet odbiorcom indywidualnym. Sieć eksploatowana będzie przez wyłonionego w przetargu Operatora. Postępowanie przetargowe przygotowywane jest aktualnie przez Urząd Marszałkowski przy udziale Inżyniera Kontraktu.
DSS będzie funkcjonować jako sieć otwarta, czyli dostępna dla wszystkich przedsiębiorców telekomunikacyjnych, a świadczone dla nich usługi będą miały charakter hurtowy. Dzięki temu podmioty komercyjne będą mogły budować własne sieci na terenach do tej pory dla nich niedostępnych ze względu na ryzyko biznesowe i wysokie koszty inwestycji. W zasięgu sieci znajdzie się ponad 1000 wsi i małych miejscowości, czyli ok. 340 tys. gospodarstw domowych. Liczba mieszkańców, którzy uzyskają bezpośredni dostęp do szerokopasmowego internetu będzie zależała od aktywności operatorów oraz jednostek samorządu terytorialnego. Na ich potrzeby w ramach DSS zaplanowano niemal 600 punktów dostępu, z czego w pierwszym etapie zostanie uruchomionych aż 157, zaś kolejne uruchamiał będzie Operator DSS stosownie do zapotrzebowania.
Koszt projektu to 215 mln zł i jest on w 85% współfinansowany przez Unię Europejską, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, pozostała część pochodzi z budżetu samorządu Województwa Dolnośląskiego, który został wsparty dotacjami celowymi ponad 20 gmin. Realizacja projektu DSS jest elementem budowy społeczeństwa informacyjnego na Dolnym Śląsku i ma na celu przyspieszenie społecznego i ekonomicznego rozwoju regionu.
Napisz komentarz
Komentarze