Duża świetlica, pokój wyciszeń, sala fizjoterapii, łazienki z prysznicem dla niepełnosprawnych i kuchnia jako sale treningowe, w których podopieczni uczą się najprostszych czynności domowych – tak wygląda teraz nowa siedziba Środowiskowego Domu Samopomocy w Dzierżoniowie. Osoby z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawni intelektualnie mogą z niej korzystać od początku lipca, choć doposażanie placówki nadal trwa.
Miejsce, w którym osoby z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawni intelektualnie mogą spędzić czas oraz uzyskać pomoc i wsparcie, powstało w 2005 r. Funkcjonowało w pomieszczeniach byłej Szkoły Sportowej. W 2007 r. ŚDS został wpisany w struktury Ośrodka Pomocy Społecznej i działał w budynku Towarzystwie Przyjaciół Dzieci przy ul. Nowowiejskiej 73. Od 1 stycznia 2012 r. jest samodzielną jednostką. W czasie remontu w TPD miał swą siedzibę przy ul. na Krasickiego 25, teraz może się pochwalić własną, przy ul. Nowowiejskiej 88 A. I to o powierzchni 303 m2.
Trenują życie
Budynek wyposażony jest w udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, domownicy mogą w nim korzystać z pralki czy prysznica. Uczą się w nim bowiem najprostszych czynności higienicznych i domowych. Sami przygotowują już śniadania, od nowego roku będą się także wprawiać w przygotowaniu obiadów. - Uczą się tu prania, prasowania, wszystkiego tego, co robi się w domu. Sami też sprzątają – mają dyżury i bardzo dobrze się to sprawdza, bo biorą za to odpowiedzialność. To forma zbliżona do pracy – mówi kierowniczka Środowiskowego Domu Samopomocy w Dzierżoniowie Agnieszka Petruk-Mika.
W Środowiskowym Domu Samopomocy podopieczni w godz. od 7.00 do 15.00, a w środy do godziny 16.00, usamodzielniają się i otrzymują wsparcie, którego osobom z ogromnym bagażem doświadczeń, nierozumianym przez większość społeczeństwa, często brakuje. Uczestniczą od poniedziałku do piątku w zajęciach terapeutycznych, różnego typu imprezach czy wycieczkach. Korzystają też z pomocy psychologa.
Nie tylko praca terapeutyczna
Organizowane są tu również warsztaty integracyjne dla uczestników zajęć, ich rodzin i bliskich. Domownicy, których jest na co dzień 30, bezpłatnie otrzymują fachowe wsparcie lekarskie i turnusy lecznicze. Teraz, gdy placówka dysponuje nowa siedzibą, planowane są też zajęcia w ogrodzie.
ŚDS zaprasza w swe podwoje wszystkich, którzy mają problemy natury psychicznej lub chcieliby się dowiedzieć więcej na temat zaburzeń psychicznych. Tel. do placówki: 74 830 39 97.
Źródło: Julia Kłos spec. ds. promocji i współpracy z zagranicą Wydział Promocji Urządu Miasta
Napisz komentarz
Komentarze