Zapraszamy na VIII Noc Poetów 8 listopada ( piątek ) 2013 roku o godz. 18 00 do klubu Pozytywka przy Miejskiej Bibliotece Publicznej, ul. Stefana Żeromskiego 43 w Bielawie (wstęp wolny) oraz 9 listopada ( sobota ) 2013 roku o godz. 17 00 na Koncert Jesienny do Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki, ul. Piastowska 19 a w Bielawie (wstęp 10 zł, przedsprzedaż biletów na stronie MOKiS-u).
Krystyna Skalická
Piosenkarka, akordeonistka, lalkarka. Mieszka w Pradze, urodzona w rodzinie polskiego pochodzenia w Třinci na Zaolziu. Nauczycielka matematyki i fizyki. W języku polskim grała w Teatrze im. Mjr. Szmauza w Czeskim Cieszynie. W Pradze postanowiła zajmować się teatrem kukiełkowym dla dzieci (najpierw Krab, teraz Krasohled). Krystyna śpiewa swe piosenki w języku polskim, czeskim i słowackim. Oprócz komponowania własnych utworów, tworzy muzykę do poezji Silvestra Lavríka, Barbory Baronové, Renaty Putzlacher i Ivana Martina Jirousa.
Karel Kryštof Navrátil
Muzyk, fotograf, wieloletni działacz teatru amatorskiego JENSENA ŘÁSÁ. Grał w grupach folkowych Karma, PAX oraz z J.J.Neduhou i grupą alternatywną Mezzanin. Współpracownik wielu stacji radiowych (za odcinek dokumentów „Losy w cieniu narkotyków” zyskał w roku 2002 główną nagrode radiową ČR Prix Bohemia) oraz redaktor telewizji regionalnych. Frontman zespołu Fenix oraz piosenkarz, gitarzysta, perkusista odnowionego EXTEMPORE J.J.Neduhy. Od roku 2003 współzałożyciel i główny prowadzący NNO MÚZY DĚTEM, która poświęca się dzieciom z domów dziecka.
Producent, kompozytor, instrumentalista, piosenkarz i reżyser projektu multimedialnego „Ostatnia wieczerza według Leonarda”.
Věra Kopecká
Urodziła się 14 lipca 1951 r. w Turnovie. Poetka, fotograf. Jest organizatorką Dni Poezji w Broumovie, należy do Wschodnioczeskiego Oddziału Związku Pisarzy. Ukończyła studia pedagogiczne w zakresie matematyki na Uniwersytecie Karola w Pradze. W latach 1980-1985 w Ludowym Konserwatorium w Pradze studiowała recytację, teatr poezji i twórczość literacką. Wydała 19 książek poetyckich, w tym dwujęzyczny tomik Podzimní poselství, polska wersja pt. Jesienna wiadomość w tł. Krzysztofa Karwowskiego. W 2009 r. ukazał się w Polsce wybór jej poezji pt. Śladami cieni w tł. Kazimierza Burnata. Ona sama przekłada i wydaje wiersze przyjaciół. Fotografuje, miała wiele wystaw w Czechach i w Polsce. Uprawia również tradycyjne techniki i rzemiosła ludowe. Mieszka w Broumovie.
Jan Řepka
Czeski piosenkarz. W swojej twórczości nawiązuje do czeskiej fali muzyki folkowej lat 70-tych i 80-tych (Nohavica, Merta). W 2001 r. występował w duecie z Piotrem Ovsenákiem Nestihame, który określał się mianem „Simon and Garfunkel z Czech”. W 2010 roku wydał własny album Čistý był svět i zaczął pierwsze trasy koncertowe na rowerze (Czechy, Austria, Szwajcaria). Jego własna twórczość obraca się wokół osi: miłość-droga-wolność. Cały sprzęt i instrumenty potrzebne w trasie, Jan przewozi na specjalnym przedłużonym rowerze.
Jan Řepka gra na gitarze, cuatro i harmonijce. Jest autorem kilkudziesięciu piosenek i tłumaczeń, reportaży, recenzji i programów radiowych. Organizuje cykl wieczorów poezji śpiewanej o nazwie Open Mic POTRVA (Praga).
Anna Karasińska
Bielawianka. Swoją przygodę z piosenką rozpoczęła we Wrocławiu, gdzie zakwalifikowała się do lubuskich prezentacji wokalnych dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Jest laureatką Jarocińskich Prezentacji Muzycznych, lubuskich spotkań z piosenką, Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych OPTAN '99. W 1997 roku w Ciechocinku uhonorowana została za najlepszy debiut roku. Brała udział w wielu festiwalach piosenki studenckiej odnosząc sukcesy. Laureatka m.in. „Wyśpiewam siebie” w Sobótce. Za osiągnięcia w dziedzinie kultury otrzymała tytuł Bielawianina Roku 1997. Ze swoimi wierszami zadebiutowała w audycji Radia Opole „Muzyczne Bezdroża” w 2010 roku wraz z Barbarą Pachurą. Stała bywalczyni Klubu „Pozytywka”.
Leszek Kopeć
Urodził się 2 października 1960 roku we Wrocławiu. Autor i wykonawca piosenek, dziennikarz radiowy, laureat wielu przeglądów i festiwali piosenki turystycznej i studenckiej, m.in. YAPA`90 (Grand Prix). Od 1989 roku prowadzi w Radiu Wrocław audycję "Muzyczna cyganeria", poświęconą głównie piosence autorskiej, piosence poetyckiej oraz piosence turystycznej. Regularnie pojawiają się w niej "Morskie opowieści" poświęcone piosence morskiej. Muzyczna cyganeria to według autora "wędrówka i poszukiwanie, oraz sztuka słuchania innych i samego siebie." Na jego pierwszej kasecie, zatytułowanej Dla ciebie znajdują się piosenki zarejestrowane podczas festiwalu YAPA’91. Duży wybór jego piosenek znajduje się także na płycie Turystycznie z 2007 roku.
Marta Gwiżdż
Bielawianka. Występowała z zespołem z „Nadprzeciwka”. Uczestniczka ogólnopolskich konkursów poezji śpiewanej. Od kilkunastu lat związana z Klubami Miłośników Poezji Śpiewanej „Poetycka Stajnia” oraz ”Pozytywka”. Tworzy muzykę do wierszy Urszuli Kowalewskiej i Włodzimierza Budnego. Wiele koncertuje.
František Kostlán
Poeta, kompzytor, tekściarz, piosenkarz i niezależny dziennikarz. Komponuje do poezji Jana Skácela, Wiliama Blakea, Roberta Rożdiestwienskiego oraz współczesnego czeskiego chrześciańskiego poety Ondřeje Fibicha i innych. Od wielu lat zajmuje się prawami człowieka. Jest wicedyrektorem Czeskiego Komitetu Helsińskiego i członkiem stowarzyszenia obywatelskiego ROMEA, które zajmuje się życiem Romów w gettach, ekstremizmem, dyskryminacją i przemocą z nienawiści. Przed listopadem 1989 pracował w profesjach robotniczych, po upadku reżimu komunistycznego w Czechosłowacji udziela się głównie jako dziennikarz.
Barbara Pachura
Bielawianka. Absolwentka Uniwersytetu Opolskiego. Współtwórca takich klubów jak: bielawska „Piwniczna Izba” oraz dzierżoniowska „Poetycka Stajnia”. Założycielka Klubu Miłośników Poezji Śpiewanej „Pozytywka” w Bielawie. Laureatka wielu ogólnopolskich konkursów. Zdobywczyni nagrody dziennikarzy „Jurek 2006" dla wyróżniającej się osobowości powiatu. Za swoją działalność otrzymała brązowy krzyż zasługi od Prezydenta RP. Śpiewa głównie własne utwory lub do tekstów takich poetów jak: Barbara Malinowska, Aneta Oczkowska, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Věra Kopecká. Jedna z jej ostatnich płyt „Bywają takie dni” została także przetłumaczona na język czeski przez Jitkę Bonaventurovą i promowana jest w Czechach.
Napisz komentarz
Komentarze