Policjanci ostrzegają przed oszustami podszywającymi się pod pracowników różnych instytucji. Ostatnio, fałszywi pracownicy OPS-u okradli starszych mieszkańców Dzierżoniowa i Niemczy. Seniorzy stracili blisko 20 000 zł. O wszelkich podejrzeniach należy niezwłocznie powiadomić policję.
24 stycznia o godz. 15:00 do mieszkania na ulicy Słowackiego zapukała nieznana kobieta, która przedstawiła się, iż jest pracownikiem OPS-u. Oszustka wykorzystała nieuwagę 86-letniej dzierżoniowianki, okradła ją zabierając pieniądze w kwocie 1700 zł. Następnego dnia o godz. 09:00 w Niemczy nieznana kobieta, również podając się za pracownika OPS, wykorzystując nieuwagę i podeszły wiek właścicielki mieszkania ukradła jej pieniędzy w kwocie 18.000 złotych i 100 dolarów
Prosimy osoby posiadające jakiekolwiek informacje na temat tych zdarzeń o kontakt bezpośrednio z Komendą Powiatową Policji w Dzierżoniowie pod numer 74/832-22-40 bądź na numer alarmowy 997 .
Dzierżoniowska Policja wraz z Ośrodkiem Pomocy Społecznej przestrzega, jak rozwiązać problem fałszywych „dobroczyńców”. Po pierwsze: legitymacja. Posiadają ją wszyscy pracownicy socjalni, a osoba do której zgłosi taki pracownik ma prawo ich legitymować (wzór dokumentu przedstawiamy na zdjęciu). Na dokumencie oprócz zdjęcia i danych osobowych pracownika socjalnego dodatkowo powinna znajdować się pieczątka ośrodka i pieczątka państwowa. Jeśli nasze wątpliwości budzi niepewna wiarygodność dokumentu, zawsze możemy tożsamość takiej osoby sprawdzić, dzwoniąc do OPS lub ze swoimi wątpliwościami podzielić się z Policją dzwoniąc na numer alarmowy 997. Opiekun osób starszych nie posiada legitymacji, ale każde pierwsze pojawienie się takiego nowego pracownika odbywa się w obecności pracownika OPS. Istotne jest również, że pracownicy socjalni nie świadczą usług masażu ani innych tego typu zabiegów. Należy pamiętać o tym, że pracownicy Ośrodków Pomocy Społecznej nie przynoszą do domów żadnych pieniędzy. Gotówka wypłacana jest w kasie OPS bądź na wcześniej uzgodnione konto bankowe.
Policja ostrzega również przed wpuszczaniem do mieszkań osób obcych, podających się za pracownice apteki, pracowników Polskiego Czerwonego Krzyża, Narodowego Funduszu Zdrowia, elektryków, pracowników Wodociągów, domokrążców oferujących różnego rodzaju artykuły czy osoby oferujące pomoc dla ubogich.
O wszelkich podejrzanych telefonach lub dziwnie zachowujących się osobach należy bezzwłocznie informować policję pod nr w całym kraju 997 i 112.
Źródło: Podinsp. Mariusz Furgała Oficer Prasowy w KPP w Dzierżoniowie
Napisz komentarz
Komentarze