Zielony wodór powstaje w procesie elektrolizy wody przy użyciu energii ze źródeł odnawialnych, takich jak słońce czy wiatr. Dzięki temu jest w pełni ekologiczny i nie przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych.
Wodór ma ogromny potencjał w wielu dziedzinach. Może zasilać samochody, autobusy, a nawet samoloty. W przemyśle służy jako surowiec do produkcji stali czy nawozów, pozwala magazynować energię odnawialną, służy też do ogrzewania domów i produkcji prądu. Ta wszechstronność czyni go cennym rozwiązaniem dla różnorodnych potrzeb energetycznych.
Wodór może pomóc nam w walce ze zmianami klimatu, umożliwiając dekarbonizację trudnych do zelektryfikowania sektorów gospodarki. Jest też kluczowy dla bezpieczeństwa energetycznego, pozwalając na magazynowanie i transport energii.
W Wałbrzychu realizowany jest właśnie program pod hasłem: Edukacja dla młodzieży – „Wodór jako nośnik zielonej energii". W projekcie, który dofinansowany jest Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej udział biorą uczniowie oraz nauczyciele z Zespołu Szkół Politechnicznych „Energetyk”. Beneficjentem tego projektu jest Stowarzyszenie Energii i Wodoru WKlaster.
Napisz komentarz
Komentarze