Środki są przeznaczone dla osób, których budynki zostały uszkodzone lub zniszczone w wyniku żywiołu. W przypadku województwa dolnośląskiego takie zasiłki otrzymało już blisko 25 tys. rodzin. Wysokość wsparcia zależy od stopnia zniszczeń i jest przyznawana przez kierownika ośrodka pomocy społecznej po oszacowaniu strat przez komisję gminną. Otrzymane fundusze mogą być wykorzystane na remont budynku, zakup urządzeń niezbędnych do jego funkcjonowania, a także odbudowę infrastruktury technicznej. Warunkiem otrzymania wsparcia jest udokumentowanie poniesionych wydatków.
Wojewoda dolnośląska Anna Żabska zachęca mieszkańców, którzy jeszcze nie złożyli wniosku, do jak najszybszego skorzystania z tej możliwości.
- Niemal wszyscy poszkodowani którym wypłacono zaliczki otrzymało przysługujące im wsparcie w pełnej wysokości. Dzięki tej pomocy wiele rodzin mogło rozpocząć już odbudowę swoich domów. Apeluję i zachęcam, jeśli jeszcze ktoś nie złożył wniosków, by skorzystać z tego wsparcia. Środki są dostępne, a termin mija 15 marca – podkreśla wojewoda dolnośląska Anna Żabska.
Wojewoda korzystając z okazji przekazała podziękowania do pracowników ośrodków pomocy społecznej, którzy od miesięcy intensywnie pracują nad rozpatrywaniem wniosków i wypłatą środków.
- Dziękuje wszystkim pracownikom OPSów, pracownikom z Wałbrzycha czy Wrocławia oraz innych miast, którzy również pomagali na tych terenach przy dystrybucji pomocy. Bez ich zaangażowania i poświęcenia tak sprawna pomoc nie byłaby możliwa.– dodaje wojewoda.
Przypominamy, że zasiłki mogą być wykorzystane wyłącznie na odbudowę i remont budynków mieszkalnych oraz gospodarczych służących zaspokajaniu potrzeb rodziny. Środki nie mogą być przeznaczone na odbudowę domków letniskowych, altan, bram, ogrodzeń ani na inne wydatki niepowiązane bezpośrednio z zamieszkaniem.
Aby złożyć wniosek, należy skontaktować się z lokalnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Warto pamiętać, że pomoc jest udzielana niezależnie od kryterium dochodowego i posiadanego ubezpieczenia. Dokumentację dotyczącą strat i poniesionych kosztów należy zbierać na bieżąco, aby ułatwić proces rozliczenia świadczenia.
Więcej informacji można uzyskać w miejscowych Ośrodkach Pomocy Społecznej.
Napisz komentarz
Komentarze