Skąd mam wiedzieć czy przysługuje mi roszczenie unieważnienia kredytu?
Sprawdzić, czy posiadany, również spłacony kredyt w CHF podlega unieważnieniu można na dwa sposoby, po pierwsze samodzielnie na bazie zdobytej wiedzy z sieci lub branży, jak również poprzez usługi dostępne w kancelarii frankowej. Analiza prawna umowy kredytowej umożliwia swego rodzaju audyt dokumentów kredytowych pod kątem ich zgodności z prawem. Kancelaria frankowa https://kancelariafrejowskichf.pl/ nierzadko oferuje analizę umowy nieodpłatnie pod warunkiem, że nawiąże się z nią współpracę na dalszym etapie sprawy frankowej.
Korzyści z unieważnienia
Zasadnicza korzyścią płynącą z unieważnienia umowy frankowej jest uwolnienie od dalszej spłaty rat. Wynika ona z nadpłaty wygenerowanej spłatami w zawyżonej kwocie. Samo unieważnienie polega na tym, że umowa kredytu jest traktowana jakby nigdy do niej nie doszło a kredyt musi zostać rozliczony na zasadach zobowiązania wzajemnego. Oznacza to w praktyce, że bank zwrócić kredytobiorcy frankowemu musi nie tylko sumę kredytową ale i wszelkie opłaty kredytowe, w tym odsetki. Taki zwrot odpowiada za nadpłatę która najczęściej pokrywa pozostałą sumę pozostała frankowiczom do spłaty w zupełności zobowiązania. Dokładne kwoty jakie wynikają z unieważnienia konkretnego kredytu można obliczyć poprzez kalkulator frankowicza.
Koszty i procedury dla roszczenia frankowiczów
Zanim wystąpimy do sądu z pozwem dobrze jest przemyśleć kolejne kroki, przeanalizować nie tylko podstawy roszczenia ale również potencjalne przeszkody w uzyskaniu unieważnienia, jak i koszty związane z powództwem. Nie tylko na korzyści należy zwrócić uwagę. Poza kosztem opłaty sądowej od pozwu, która zależna jest od sumy przedmiotu sporu należy liczyć się z kosztami ewentualnej pomocy prawnej, obsługi procesowej. ta ostatnia jest konieczna, aczkolwiek wskazana dla zapewnienia sprawności postępowania i możliwie szybkiego zakończenia z pomyślnym rozstrzygnięciem.
Sprawa frankowa zaczyna się w chwili skierowania do sądu pozwu z roszczeniem. Kolejnym etapem sprawy jest rozprawa sądowa na której następuje przesłuchanie stron oraz przeprowadzenie dowodów. Jeżeli strony na dowód swoich stanowisk wskażą świadków, wówczas sąd wzywa i przesłuchuje świadków na rozprawie. W sprawach oczywistych nie budzących wątpliwości, mało skomplikowanych pierwsza rozprawa kończy się wyrokiem i zamyka postępowanie, jednak jeśli dochodzą kolejne fakty, należy wykazać lub zaprzeczyć jakieś przesłanki powództwa, wówczas sąd może wyznaczyć kolejną rozprawę. W toku postępowania sąd może również zwrócić się z urzędu o opinie biegłego, czy też zobowiązać strony do przedłożenia wybranych dokumentów.