Udział w akcji powodziowej był weryfikacją naszych sił, umiejętności i poświęcenia – nierzadko z narażeniem własnego zdrowia i życia. Umacnianie wałów, ewakuacja mieszkańców, pierwsza pomoc przedmedyczna to główne zadania realizowane w pierwszych godzinach powodzi. Z kolei przedsięwzięcia wykonywane w ramach operacji pk. FENIKS – usuwanie skutków powodzi - są sprawdzianem naszej wytrwałości i gotowości do niesienia pomocy.
Jednak realizacja każdego działania byłoby dla nas trudniejsza, gdyby nie współpraca z lokalną społecznością. To właśnie oni – pomimo własnych strat i ogromu tragedii – okazali się nieocenionym wsparciem i źródłem naszej motywacji. Nowy dzień przynosił nowe wyzwania i trudności, ale także chwile pełne wzruszeń i nadziei. Pomimo ogromu pracy i trudnych warunków mieszkańcy chętnie dzielili się z Terytorialsami tym, czym mogli – gorącą herbatą, ciepłym posiłkiem, ale przede wszystkim dobrym słowem, życzliwością oraz rozmową. Najbardziej wzruszających dowodem nawiązanych więzi są rysunki, plakaty, podziękowania które nasi żołnierze otrzymali. Są na nich namalowane ich marzenia - odbudowany dom, choinka i prezenty.
Wrześniowa powódź pokazała, że w trakcie działań bardzo ważnym elementem jest współpraca oraz wzajemne wsparcie na wielu płaszczyznach – powiedział Dowódca 16 DBOT, płk Edward Chyła – Z jednej strony żołnierz, który ma do wykonania zadanie, z drugiej osoba, która potrzebuje pomocy i ich wspólny wysiłek, aby ten cel osiągnąć – dodaje.
Na progu nowego roku zarówno żołnierze, jak i mieszkańcy regionów dotkniętych powodzią mogą spojrzeć w przyszłość z nadzieją. Odbudowa trwa, a relacje, które narodziły się w tym trudnym czasie zostaną na długo w pamięci.
Dziękujemy,
Dowódca i Żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej
Napisz komentarz
Komentarze