Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 18 października 2024 06:11
Reklama
Reklama

Odtworzymy historyczny układ zieleni na placu Grunwaldzkim

Rozpoczęła się rewitalizacja placu Grunwaldzkiego. W zakresie wielu prac zaplanowano między innymi nasadzenia nowej roślinności oraz przeprowadzenie korekcji drzew. Założeniem projektowym jest odtworzenie nasadzeń z lat 1906-1914 na podstawie dostępnej ikonografii z tego okresu.
Odtworzymy historyczny układ zieleni na placu Grunwaldzkim

W projekcie wykonawczym zieleni opisano szczegółowo przeprowadzoną w terenie inwentaryzację dendrologiczną. Określono dokładną lokalizację, gatunek, wykonano podstawowe pomiary dendrometryczne wszystkich drzew i krzewów. Analiza ta pokazała, że starodrzew okalający plac pochodzi z XIX wieku, a drzewa i krzewy wewnątrz terenu są wynikiem sukcesywnych nasadzeń, począwszy od lat 70 – tych XX wieku. 

Ze względu na przerośnięcia i zdegenerowanie się głównie krzewów iglastych, zostały one przeznaczone do wycinek. W zamian pojawi się nowa roślinność - drzewa, krzewy, byliny i obsada sezonowa. Posadzonych zostanie 10 klonów i lip drobnolistnych. Wśród ponad 330 krzewów odnaleźć będziemy mogli hortensje bukietowe i drzewiaste, lilaki, jaśminowce, tawuły szare, róże rabatowe, laurowiśnie wschodnie oraz bluszcz pospolity. Dużą grupę roślin, czyli ponad 1400 sztuk, stanowić będą byliny, czyli m.in.: liliowce, jeżówki purpurowe, liatry kłosowe, rozchodniki okazałe, ciemierniki białe, czyśćce wełniste, sasanki zwyczajne czy też szałwie omszone. A wiosną podziwiać będziemy mogli krokusy i tulipany. 

Drzewa poddane zostaną korekcji, a w trakcie wykonywania prac ziemnych wykonawca dołoży wszelkich starań, aby zminimalizować ich uszkodzenia, zostaną one odpowiednio zabezpieczone. 

Plac Grunwaldzki zlokalizowany jest w obszarze historycznego układu urbanistycznego, zabudowy poza średniowiecznymi murami miejskimi i jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków. Dlatego też projekt zagospodarowania zieleni musiał uzyskać pozytywną opinię Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. 

Przypomnijmy, że inwestycję realizuje wyłoniona w przetargu firma AKWAPLANTA Sp. z o.o. z Wrocławia. Jej koszt to 2 703 171 zł. Miasto otrzymało na ten cel rządową dotację w wysokości 1 miliona 800 tys. zł.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
M Autor komentarza: MTreść komentarza: Dla mnie jest to dziwne, jedne drogi nie skończone a zaczynanie drugie następne, jest to trochę bez sensuData dodania komentarza: 24.09.2024, 18:25Źródło komentarza: Rozpoczęto III etap przebudowy ul. S. Żeromskiego oraz ulic Włókniarzy i Hotelowej w Bielawie A Autor komentarza: Anty-patologiiTreść komentarza: Nalać jej 2 galony alkoholu prosto do gardła a poźniej na pal. Niewinni przez takich umierają.Data dodania komentarza: 13.09.2024, 10:43Źródło komentarza: Cud, że nie doszło do tragedii. Kierująca samochodem kompletnie pijana! A Autor komentarza: Anty-nagleTreść komentarza: Fajna przygoda, dobrze, że nikomu nic się nie stało.Data dodania komentarza: 3.09.2024, 16:55Źródło komentarza: Autobus z pasażerami bez kierowcy odjechał z pętli w Kamionkach A Autor komentarza: Anty-nagleTreść komentarza: "Nagle" zasłabł?Data dodania komentarza: 31.07.2024, 11:37Źródło komentarza: 75-letni kierowca wjechał w Ratusz A Autor komentarza: MagdaTreść komentarza: Picie alkoholu nie jest dla debili. A poza tym ilu ludziom on już zrujnował życie....?Data dodania komentarza: 21.06.2024, 10:07Źródło komentarza: Pijany motocyklista doprowadził do upadku i odniósł uraz nogi A Autor komentarza: EskalacjaTreść komentarza: Dlaczego takie wydarzenia nie są nagłaśniane i człowiek dowiaduje się już po nich?Data dodania komentarza: 16.06.2024, 12:58Źródło komentarza: Rodzinny Festyn Tenisowy na kortach w Bielawie
Reklama