Dekalog: OPOWIEŚCI PLEMIENNE
wg Krzysztofa Kieślowskiego/Krzysztofa Piesiewicza Dekalogu II i VIII
tekst: Zuzanna Bojda, Maciej Podstawny
reżyseria: Maciej Podstawny
W oparciu o „Dekalog” Kieślowskiego/Piesiewicza, Maciej Podstawny pyta, co nakręca polskie plemię w XXI wieku. Dekalog? Które przykazanie jest najbardziej sexy i czy antysemityzm może być słodki? Reżyser wskrzesza „Kino moralnego niepokoju” i w oparciu o II i VIII odcinek kultowego filmowego cyklu, sprawdza, o czym dzisiaj śni polskie plemię i co je drażni bardziej – temat Żydów czy aborcji?
„Opowieści plemienne” to poetycka fantazja o Polsce i spojrzenie na dwadzieścia pięć lat transformacji z dystansu.
W ostatnim bloku z wielkiej płyty na świecie, położonym gdzieś na pustkowiach Laponii, odziani w skóry renów, zapomniani przez Ojczyznę Polacy, czekają na uzdrawiającą przepowiednię Szamana na XXI wiek. Co im powie wielki wódz plemienia Tadeusz Mazowiecki? Czy uda im się uwolnić od narodowych neuroz?
24 kwietnia 2014 / godz. 19.00 / czwartek / Scena Kameralna
25 kwietnia 2014 / godz. 19.00 / piątek / Scena Kameralna
Dekalog: VOLARE Premiera: 26 kwietnia 2014, godz. 19.00, Duża Scena
tekst i reżyseria: Marcin Wierzchowski
muzyka: Michał „Litwa” Litwiniec
scenografia: Matylda Kotlińska
asystentka scenografki: Agnieszka Zdonek
choreografia: Baśka Gwóźdź
współpraca dramaturgiczna: Michał Pabian
Obsada:
Joanna Łaganowska, Małgorzata Łakomska (gościnnie), Irena Sierakowska, Irena Wójcik, Michał Kosela, Rafał Kosowski, Filip Perkowski, Tomasz Pisarek (gościnnie), Tadeusz Ratuszniak (gościnnie), Czesław Skwarek, Piotr Tokarz
oraz Mały Teatr „Frędzle" w składzie: Alicja Baranowska, Emilia Dereń, Sandra Janik, Klaudia Janik, Justyna Pacoń, Miłosz Baranowski, Bartek Motyl / instruktorka – Karolina Jefmańska
Signore e signori, Il circo è arrivato! Panie i Panowie, „latający cyrk” w Wałbrzychu! Sensacja, zagadka, gwałtu, rety, co się dzieje! Małpi teatr, ewolucyjne skoki, wielkie odkrycia! Niesamowita rewia szympansów, galeria ludzkich osobliwości i jeden pielgrzym – podlotek rozbujany w chmurach, który gotów jest unieść się nad horyzont cywilizacji.
Tym razem zabierze widzów w podróż śladami tajemniczego czempiona lewitacji – Józefa z Copertino. Ów boży prostaczek, Giuseppe Desa, w 1663 roku przeszedł do historii Kościoła Katolickiego jako latający święty. Rok przed tym, jak Izaak Newton, na marginesie swoich badań nad rzekomo zawartym w Biblii kodem do Wszechświata, ogłosił prawo ciążenia. Czy doświadczenia Józefa (i tych, którzy byli świadkami jego licznych podniebnych akrobacji) i wyliczenia Newtona się wykluczają? Próbował to w 2011 roku sprawdzić podczas swojej podróży do Copertino pewien polski reżyser, a efekty śledztwa przedstawia w VOLARE.
Signore e signori, Józef z Copertino lubił powtarzać, że człowiek musi przeciąć sznurek, który trzyma go przy ziemi. VOLARE patrzy zarówno na lot, jak i na sznurek. Kto gotowy na skok? Kto widział nożyczki?
325. Premiera: 50. sezon artystyczny Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego
w Wałbrzychu
Podziękowania reżysera dla Magdaleny Miklasz oraz Karoliny Pietrzykowskiej za wsparcie na wstępnym etapie prac nad ideą spektaklu.
Partnerami spektaklu są: ANTALIS POLAND Sp. z o.o. i Wałbrzyski Ośrodek Kultury
26 kwietnia 2014/ godz. 19.00 – premiera
27 kwietnia 2014/ godz. 18.00 -– po spektaklu zapraszamy na spotkanie widzów
z realizatorami i dyskusję
SZANIAWING 7 – SZANIAWSKI NA ROBOCZO
Kwietniowe czytanie tekstów Jerzego Szaniawskiego, czyli Szaniawing 7 upłynie pod znakiem humoru. Komedię „Murzyn” autorstwa patrona Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu wykona GRUPA ROBOCZA prowadzona przez tandem twórczy RATAJCZAK & MOKRZYCKI.
Bawiąc się będziemy mogli zadać sobie pytanie, czy niegdysiejsze skandale obyczajowe zachowały swą obrazoburczą towarzysko siłę, czy wydorośleliśmy, otworzyliśmy się na świat i ludzi, czy tkwimy w zaścianku poglądów… . Najlepiej przybądźcie i podejmijcie wyzwanie.
24 kwietnia 2014 r., godzina 18.00, wstęp wolny
Rezerwacja miejsc telefonicznie: 74 664 96 95.
Napisz komentarz
Komentarze