- Realizacja tej inwestycji możliwa była dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych. Rewitalizacja miejskich terenów poprawia jakość życia mieszkańców, nie tylko tych zamieszkujących w pobliżu. To także poprawa wizerunku turystycznego miasta. Proszę, aby wszyscy czuli się więc współgospodarzami, a więc także współodpowiedzialnymi za te miejsca – mówi prezydent Beata Moskal-Słaniewska.
Rozebrano niezamieszkałe i nieużytkowane budynki, a także mur wraz z ogrodzeniem. Wybudowano chodniki, miejsca postojowe i jezdnię z kostki granitowej. Pojawiły się nowe elementy małej architektury. Posadzono trawę, byliny, krzewy ozdobne i drzewa. Wybudowano zadaszone miejsce gromadzenia odpadów stałych. Wykonano również instalacje sanitarną, elektryczną i teletechniczną – zamontowano nowe oświetlenie i monitoring.
Wykonawcą inwestycji był Zakład Ogólnobudowlany REMECO, jej koszt (wraz z rewitalizacją Ogródka Jordanowskiego) to ponad 5 milionów 600 tysięcy złotych. Środki zewnętrzne na realizację zadania stanowiły 90% kosztów dofinansowania, pochodziły z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Dotacja opiewa na kwotę 4 mln 950 tys. zł.
Miasto, które od lat bardzo systematycznie czyni nakłady na rewitalizację obszarów i budynków w zabytkowym centrum, nadal aplikować będzie o środki rządowe i unijne, które pozwolą na „odzyskanie” kolejnych przestrzeni.
Napisz komentarz
Komentarze