Prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska przyznała dwie nagrody dla:
Marty Ciućki za upowszechnianie kultury w zakresie edukacji plastycznej, w szczególności zainicjowanie Festiwalu Miejskiego Szkicowania w Świdnicy;
Świdnickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „SRH Świdnica” za upowszechnianie i ochronę kultury, w szczególności za popularyzowanie i opowiadanie historii Polski i Polaków poprzez organizację i udział osobisty w rekonstrukcjach historycznych prezentowanych w krótkich formach, jak i dłuższych prezentacjach.
Symboliczną statuetkę „Mecenasa Kultury” otrzyma firma Spelltech Sp. z o.o. z Torunia, w podziękowaniu za wsparcie różnorodnych działań kulturalnych organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Cypriana K. Norwida w Świdnicy, m.in. organizację „Żywej Biblioteki”.
Marta Ciućka to plastyczka, z zamiłowania akwarelistka, która od blisko 30 lat zajmuje się grafiką komputerową. Zawodowo od 2015 roku związana jest ze Świdnickim Ośrodkiem Kultury, jako specjalista ds. grafiki i wystawiennictwa. Podczas swojej pracy zaangażowała się w tworzenie kreatywnych wydarzeń, m.in.: organizowała i prowadziła familijne warsztaty plastyczne, stworzyła grupę akwarelową, która spotyka się cyklicznie w Galerii Fotografii, organizuje tzw. „małe plenery wyjazdowe”. Jest inicjatorką Targów Talentów, Twórczości i Rękodzieła oraz Międzynarodowego Festiwalu Miejskiego Szkicowania. Koordynuje cykliczne spotkania grupy Urban Sketchers Świdnica. Aktywnie promuje akwarelę i Świdnicki Ośrodek Kultury poprzez własne wystawy.
Świdnickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „SRH Świdnica” formalnie istnieje od 2018 roku, jednak działało już znacznie wcześniej jako nieformalna grupa stylizacji historycznych „GSH Świdnica”. Ich celem jest nie tylko ukazywanie historii ale również edukacja, popularyzacja wiedzy historycznej oraz oddawanie hołdu tradycji i przodkom. W latach 2013 – 2024 Stowarzyszenie zrealizowało prawie 100 projektów. Członkowie grupy brali udział w wielu produkcjach filmowych, m.in. takich jak: „Kamienie na szaniec”, „Miasto 44”, „Czas honoru”, „Most szpiegów”, „Kurier” czy „Raport Pileckiego”. Uczestniczyli także w widowiskach i rekonstrukcjach historycznych organizowanych w wielu miastach w Polsce. Jednym z pierwszych było widowisko historyczne – „Drogi do wolności”, które w czerwcu 2014 roku było zaprezentowane przed prezydentem Barackiem Obamą oraz innymi zaproszonymi głowami państw. Świdniczanom przybliżają realia minionych lat biorąc udział m.in. w miejskich uroczystościach organizowanych w rocznicę Powstania Warszawskiego, Bitwy Warszawskiej, z okazji Święta Niepodległości. Popularyzują historię miasta. Realizując projekt „IX wieków historii Świdnicy jej wybitni przedstawiciele” zaprezentowali mieszkańcom postaci m.in.: Marii Kunitz, Anny Świdnickiej, Mieczysława Kozara Słobódzkiego czy Bolka II.
Udział w wydarzeniach lokalnych i ogólnopolskich odgrywa ważną rolę w popularyzacji wiedzy historycznej. Dzięki autentycznym rekonstrukcjom i interakcji z publicznością, czynią historię bardziej przystępną i zrozumiałą.
Inaugurację sezonu kulturalnego uświetni koncert „Krakowskie klimaty” w wykonaniu Beaty Rybotyckiej i Jacka Wójcickiego. Bilety w cenie 50 i 60 zł są do nabycia w kasie Świdnickiego Ośrodka Kultury i na stronie www.sok.com.pl.
Napisz komentarz
Komentarze