Stan klęski żywiołowej jest jednym z trzech stanów nadzwyczajnych przewidzianych w konstytucji RP (dwa pozostałe to stan wojny i wyjątkowy). Rząd wprowadził go po to, by lepiej radzić sobie ze skutkami powodzi, w razie potrzeby pomóc w ewakuacji ludności i zapewnić lepszą ochronę ludzi i majątku. Według zapowiedzi ma on obowiązywać przez 30 dni.
Zgodnie z zapewnieniami rządu, na pomoc dla powodzian uruchomione zostaną środki z rezerwy budżetowej. Osoby dotknięte skutkami powodzi mogą ubiegać się o 8 tysięcy złotych zasiłku z tytułu pomocy społecznej i 2 tysiące złotych zasiłku powodziowego. Można będzie również ubiegać się o środki na odbudowę mieszkań i domów.
W czasie obowiązywania stanu nadzwyczajnego nie można zmieniać Konstytucji, ordynacji wyborczych i ustawy o wyborze Prezydenta RP, jak również ustawy o stanach nadzwyczajnych.
W jego czasie i 90 dni po zakończeniu stanu nadzwyczajnego nie można skrócić kadencji Sejmu, przeprowadzić referendum, wyborów parlamentarnych, samorządowych i prezydenckich.
Stan klęski żywiołowej daje możliwość także ubiegania się o środki w ramach unijnego mechanizmu RescUE. Nasz kraj może wnioskować o to wsparcie za pośrednictwem Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności.
Mechanizm daje dostęp do dodatkowego wsparcia w formie: samolotów, helikopterów, niezbędnych środków medycznych i szpitali polowych czy zaopatrzenia w sprzęt dostarczający energię elektryczną.
Napisz komentarz
Komentarze